• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret1000836
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
HALKIMIZIN OZANIYIZ AYNI ZAMANDA
13/02/2022
Sevgili Okuyucularım,
Milletimle ilgili hep büyük hayallerim oldu. Hep özgür ve bağımsız bir milletimiz ve devletimiz olsun istedim. Onun için ataları gibi kahramanca savaşan, mücadele eden, fedakarlıklar yapan bir halkım olmasını gerçekten çok istedim. Ama bu fedakarlıkları yapmaktan, harekete geçmekten çok uzak, kraldan fazla kralcı, gerektiğinde ihbarcı, bir şeyler yapmak isteyen insanların önünde set oluşturan ve karalayan bir Çerkes Halkıyla karşılaştığımda da hayal kırıklıklarım olmadığını söylersem ne olur bana darılmayın.
Ancak Çerkeslerin yaşadıkları büyük kırılmaları, travmaları ve acıları okuyup araştırdıkça bu halkı harekete geçirecek mekanizmaları ve fikri iklimi oluşturamadığımız için suçladığım, öncelikle kendimden başlayarak tüm Çerkes aydınlarının olduğunu düşünüyorum.
Şili’li Ozan Hektor Jara’nın dediği gibi “Şu gönlüm çok şeyler yapmak istiyor, ama ben yapabileceklerimi yapmalıyım.” sözünden yola çıkarak herkesin bir şeyler yapabileceğini düşünüyoruz.
Herkes ama herkes bir şeyler yapabilir, bir şeyin ucundan tutabilir, bir yüke omuz verebilir. Bunları yapma konusunda bir miktar yol alabilirsek toplum olarak yükseldiğimizi ve çok daha saygın bir konuma geldiğimizi göreceğiz.
En çok mücadele etmemiz gereken şeylerden biri de “Hariçten gazel okuyanlardır.” Adam okuyup makam mevki sahibi olmuş, çalışmış çok para kazanmış ama Çerkes Halkı için yaralı parmağa işememiş, sonra da karşımıza geçip akıl veriyor: Çerkesler şöyle yapmalı, böyle yapsaydı diye adeta dalga geçiyor.
Bu tür konforlu alanlarından çıkmayan canı ve malı kıymetli kişileri ya sahaya çekip yükün bir kısmını taşımasını sağlayacağız, ya da onların söz söyleyip moralleri bozmasına müsaade etmeyeceğiz.
***
Bu uzun girizgahtan sonra birazda son dönemde gerçekleştirdiğimiz şeylerden bahsetmek istiyorum.
İstanbul Maltepe Çerkes Derneği’nin kiracı olarak bulunduğu binanın kentsel dönüşüme girip yıkılması üzerine yeni bir mekan arayışına girdik.
Maltepe Çarşısı içerisinde son derece ferah bir yer kiralayarak ismini “MAKSIME KÜLTÜR MERKEZİ” koyduk. Maksime Kültür Merkezi Maltepe Çerkes Derneği’nin işletmecisi ve kiracısıdır. İşletme Maksıme Turistik Tesis İşletmeciliği ve Prodüksiyon Tic.ltd Şirketi tarafından yapılmaktadır.
Maksıme Kültür MERKEZİ’ni dünyadaki benzerlerinden ayıran en önemli farkı, isminde geçen Maksıme’yi bir marka olarak tescil ettirip ticari anlamda piyasaya sürmüş olmasıdır. Her değeri yağmalanmış Çerkes Halkının milli bir değeri olan Maksıme’nin emin ellerde korumaya alınmış olması ulusal kimlik inşasında önemli bir kilometre taşının konmuş olması anlamına gelmektedir.
Ayrıca Maksıme Kültür MERKEZİ’NDE mütevazi bir sahne ve sahnenin ortasında bir nota sehpası bulunmaktadır. Bu sahnede haftada iki gün bazen daha fazla canlı Çerkesce  şarkılar söylüyoruz.
Amacımız şarkıları diriltmek, canlandırmak ve hayata geçirmektir. Adı üstünde “canlı performans” gerçekleştiriyoruz. Şarkılar dile geliyor ve canlanıyor, dinleyenler öğreniyor, milli duyguları harekete geçiyor. Burada yeni şarkıların ortaya çıkması, yeni bestelerin, bestecilerin ve şarkıcıların ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. O mütevazi sahne ve nota sehpası da “Diaspora Çerkes Müzik Akademisi”nin hayata geçirilmesinde önemli bir kilometre taşını oluşturacaktır.
Bazı aklıevveler de “Altmış küsür yaşında adam, şarkı söylemeye utanmıyor mu, cümbüşçü Murat“ gibi laflarla sosyal medyada laf sokmaya çalışıyor.
Öncelikle şunu belirtmek isterim:

Ben Çerkesce besteleri olan, 16 şarkıdan oluşan bir albümü bulunan MESAM (Musiki Eserleri Meslek birliği) üyesi bir besteci ve ozanım. Ömrüm yettiği sürece, dilimin bayrağı olan Çerkesce şarkılarımızı söylemeye devam edeceğim. Bizim şarkılarımız sonsuza kadar yaşasın diye bir çabanın içerisindeyiz. Bize laf sokmaya çalışanların söyledikleri sinek vızıltısı kadar bir değer taşımamamaktadır.
***
Maksıme Kültür Merkezi‘nin ve  Maksıme satışlarının gelirleri, oluşturmayı planladığımız “Çerkes Soykırımı ve Sürgününü Araştırma Enstitüsü Vakfı”na bağışlanacaktır.
Bu vakıf Çerkes Soykırımı ve Sürgünü ile ilgili araştırma yapacak Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine burs verecektir. Yani kendi meselemizle ilgili bilim insanlarımızı yetiştirecek yatırımı, ortamı ve iklimi yaratacağız.
Mart ayı sonuna yetiştirmeye çalıştığımız burs gecesi ile ilgili ayrıntıları önümüzdeki günlerde duyurmaya devam edeceğiz.
Hep birlikte başaracağız.
Tzekotme ti L’eş / Birlikteysek güçlüyüz!


1488 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi