• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam386
Toplam Ziyaret1001563
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ?
22/06/2022

Doğrusunu isterseniz yeni seçilen Kaffed yönetimi bizi şaşırtmaya devam ediyor. Rusya ve DÇB politikalarına endeksli açıklamalar yapmaya ve davranışlar sergilemeye alıştığımız eski Kaffed yönetimlerine benzemeyen açıklamaları bizleri şaşırtıyor.

Daha yeni seçilmişken patlak veren Rusya-Ukrayna savaşında, İşgalci Rusya’yı kınaması ve savaşa karşı çıkması alışılmadık şeylerdi. Oysa Rusya’daki Devlet endeksli sözde Çerkes kurumları ve DÇB savaşta peşpeşe Rusya’yı destekleyen açıklamalar yapmışlardı.

Anavatan’da Nalçık’ta 21 Mayıs etkinliklerine sınırlama ve yasaklamalar getirilmişken ve DÇB’nin hiç sesi çıkmazken, Kaffed’in Türkiye’nin en büyük meydanına 21 Mayıs’ı taşıması ve soykırımı doğru tanımlayıp, soykırımcı Rusya’ya karşı net tavır alması bir şeylerin değişmekte olduğunun habercisiydi.

En son yapılan, ”Meğer Kaffed 20 yıldır DÇB’nin üyesi değilmiş” açıklaması bardağı taşıran son damla olmuştur.

Bu uzun açıklamanın ayrıntılarında kaybolmak istemiyoruz. DÇB’yi savunan ve üyelik mevcuttur türü açıklamaları da bulunan kimselerin hiç bir kıymeti yoktur. Doğru olan ve bağlayıcı olan seçilmiş mevcut Kaffed yönetiminin açıklamalarıdır. Bu konuda şeffaf bir tutum izleyen Kaffed yönetimini tebrik ediyoruz.

***

Katiller, işledikleri cinayeti gizleyip nasıl suçlu olmaktan kurtulmak isterlerse, soykırımcılar da aynısını yapmaya çalışırlar. Üstelik soykırımcıları yargılayıp mahkum edecek doğru dürüst bir mahkeme de yoktur. Onun için soykırımcılar daha pervasız ve ahlaksız olurlar.

Soykırım suçunu işlemiş olanların elinde her türlü ekonomik, askeri ve siyasi güç mevcut olduğundan, kendilerine payanda olacak kişi ve kurumları da oluştururlar. Çerkes Soykırımı suçunu işlemiş olan Rusya Devleti tam da böyle hareket etmektedir.

Güçlü bir Çerkes diasporasının oluşmasını istemeyen Rusya tarih boyunca Çerkesleri adım adım izlemiş ve üzerlerinde her türlü manüplasyonu yapmıştır. Sürgün ile Balkanlar’a yerleştirilmiş olan Çerkeslere her türlü baskı ve işkence uygulanmış ve 93 Harbi diye bilinen 1877-78 Osmanlı Rus-Harbi sonrası, Balkanlar’da kendisi için bir tehlike olarak gördüğü Çerkesleri ikinci kez sürdürmüştür.

***

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, Çerkes dünyasında meydana gelen uyanma ve bilinçlenme Rusya’yı çok fazla tedirgin etmektedir. Bu dağılmanın hemen sonrasında büyük umutlarla kurulmuş olan DÇB, kurulduğu günden beri Rusya yanlıları ile Çerkes Milliyetçilerinin bir çekişme alanı olmuş, 2000 yılında Rusya’nın çektiği bir operasyon sonucunda, Çerkesleri manüple etmek, taleplerini engellemekle görevli bir Rus Devlet Dairesi haline getirilmiştir.

Yıllarca böyle bir kuruma üye olduğu İçin eleştirdiğimiz Kaffed meğer DÇB’nin üyesi bile değilmiş. Ama Çerkes Diasporasının en büyük kurumu olan Kaffed yıllarca üyesi bile olmadığı DÇB’nin kongrelerine katılmış. Delege göndermiş, Nalçık’a turistik seyahatler yapmış. Neresinden bakarsanız bakın ortada tam bir komedi var.

Yıllarca Çerkes Halkını Rusya politikalarına uyumlu hale getirmek için büyük çabalar harcamış derin Kaffed’cilerin halkımızdan bir özür dilemeleri gerekmez mi?

Ama öyle pişkin hale gelmiş aparatlar ki, hemen saldırıya geçmişler. Fahri Huvaj canhıraş bir biçimde DÇB’yi savunuyor. Kuşha Doğan Kaffed, DÇB üyesidir diye yemin ediyor, Necdet Hatam ise yeni seçilen Kaffed yönetimine hakaret ederek Cİrcassian Canada’da yazılar yazıyor.

Ama merak etmesinler, Rusya ile girdikleri bu cezbe durumundan halkımızın onları kendilerine getirecekleri zamanlar çok yakındır. Bu yılki 21 Mayıs’ta, savundukları DÇB’nin Başkanı Hauti konuşması esnasında yuhalanmıştır. Buradan Rusya sevicileri uyarıyorum, çok yakında aynı şey sizin de başınıza gelebilir.

     Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.


1064 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi