• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam107
Toplam Ziyaret1020096
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR
07/10/2023

Değerli Okuyucularım,

Ben ilk Çerkesce bestemi yaptığımda 23 yaşındaydım ve yıl 1978’i gösteriyordu. Daha sonra da yeni şarkı çalışmaları yapıp bir köşeye attım. Zaman zaman bunları ortaya çıkarmak istedim.Havva Karadaş’la, Gülcan Altan’la bazı kayıtlar yaptıysak da sonuçlandıramadık.

2015 yılında Mustafa Saadet’in Bilecik ’in Poyra Köyünden derlediği şarkılar ve benim bestelerimin de içinde olduğu Kenexejiğe Voredxer - Dirilen Şarkılar albümünü yayınladık. Ancak bu albümün yayınından sonra müziğe neredeyse yedi yıl ara verdik.

Maltepe Çerkes Derneği binasının kentsel dönüşüme girip taşınmak zorunda kaldığımızdaki arayış, dernek bünyesinde MAKSIME CAFE ve milli içeceğimiz Maksıme’nin marka tescilini almamızı beraberinde getirdi.

 

O sırada okuduğum bir söz müziğin bir milletin var oluşu için ne kadar önemli olduğunu bana hatırlattı:”Şarkılar dilin bayrağıdır.”
Dilinizi ve milletinizi göstermek istiyorsanız, kendi dilinizde bir şarkı söylemelisiniz. Ancak bu topraklarda Çerkesce yok edildiği için Çerkes şarkılar da yok oldular. Bileciğin Poyra Köyünden sekiz şarkı toplayıp getirebilmişti Mustafa Saadet. Türkiye’de bin civarında Çerkes köyü tespit edilmişti, demek ki bu topraklarda sekiz bin civarında Çerkesce şarkı yok edilmişti. Bu da aslında bir kültürel soykırımdı.

 

***

Maksıme Cafe’yi oluştururken bu mekanın mottosu 2M olacak demiştik: Maksıme ve Müzik. Maksıme Cafe’nin bir köşesine kondurduğumuz mütevazi sahnenin Diaspora Çerkes Müzik akademisini oluşturacağını hayal ediyoruz.

Şu anda cuma ve Cumartesi akşamları canlı performans müzik yapıyoruz. Bu da yaklaşık yılda yüz konsere tekabül ediyor. Dünyada bu kadar çok canlı performans ve canlı yayın yapan başka bir Çerkes sanatçının olduğunu düşünmüyoruz.

Ancak, bu çalışma bize çok fazla aynı şarkıları tekrarladığımızı gösterdi. Elimizdeki repertuar ve müzisyen kapasitesi ile yapılabilecek bu kadar olabiliyordu.

Yapılabilecek olan yeni besteler üretmek olabilir. Bunu yapıyoruz ama beste üretim süreci öyle hemen çabucak olan bir şey değil ve uzun bir süreç. Anavatanda üretilen şarkıların sözlerini bulmakta da zorlanıyoruz.

Çerkesler için yeni bir şey olacak çalışmanın başlangıcındayız. Bu çalışmayı başlatmamıza ilham veren Türk Pop müziğinin başlangıç yılları olmuştur. 1970’li yıllarda Fecri Ebcioğlu’nun Fransızca’dan çevirilerini söyleyen Ajda Pekkan jenerasyonu, peşinden Sezen Aksu’ları, Çiğdem Talu, Melih Kibarları, Erol Evginleri ortaya çıkartmıştı. Ardından yine pop müzikten etkilenen ve onun enstrümanlarından yararlanan birçok protest ve rock müzik yapan Türk sanatçı yetişti.

Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz. Bu çeviri şarkıların Türkçe ile sınırlı kalmasını da istemiyoruz. İngilizce, Fransızca, Arapça ve diğer dillerden şarkıları Çerkesceye çevirip bize ulaştırırsanız onları da seslendirmekten mutluluk duyacağız.

Her türlü Çerkesce şarkı derlemeleri ve beste çalışmalarını da değerlendireceğimizi bilmenizi istiyoruz.

Ömründe Çerkesce bir şarkının nakarat kısmına eşlik etmekten öteye  müzik ve dünya bilgisi  olmayanların yapacağı eleştirilerin bizi yolumuzdan döndürmeyeceğinin de bilinmesini istiyoruz.

Her şey, Çerkes dilinin, kültürünün ve ulusal varlığının yaşatılması, yeniden üretilmesi ve geleceğe taşınması içindir.

Sevgiyle kalın, yanımızda olun.


796 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ETHEM’İN BOLŞEVİKLİĞİNE DAİR NOTLAR-3 - 01/07/2024
Çerkeslerin “Met Çunatuko İzzet” (Bilgin İzzet) dediği Yusuf İzzet Paşa, rafları kitap dolu bir odada Ethem beyi kabul etti. Solgun, halsiz görünüyordu. Heyecanlıydı, kalkarak Ethem beyi karşıladı, —“Memleketi bir felaketten daha kurtardın" dedi.
ETHEM’İN BOLŞEVİKLİĞİNE DAİR NOTLAR – 2 - 14/06/2024
Ticaret basımevini satın alarak kurduğu Yeni Dünya gazetesini başyazarlıkla birlikte Arif Oruç beyin buyruğuna vermişti. Yeni Dünya, sırtını Ethem beyin askeri gücüne, ününe dayayarak komünizmi savunuyordu.
ETHEM’İN BOLŞEVİKLİĞİNE DAİR NOTLAR - 03/06/2024
Ethem Bey’in iyi bir eğitimi olmadığı için onu eleştirenler, onun üstün meziyetlerinin farkında değildirler.
KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi