• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret999493
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
HAUTİ VE ŞÜREKASI, RUSYA’YA HİZMETTE SINIR TANIMIYOR
17/10/2021

 DÇB, 2000 yılından bu yana Çerkeslerin taleplerini önlemek, manuple etmek, kontrol etmek ve Rusya’ya ihbar etmekle görevli bir Rus devlet dairesidir.

2000 yılındaki kongreye katılan Adıgeyli dostumuz, “Kongreyi basan FSB ekibinin başında Hauti Sohrokov bulunuyordu. DÇB’nin gerçek sahipleri, Çerkes Milliyetçilerinin ve yurtseverlerinin başına silah dayamış aşağılık biridir” demişti bize İstanbul’da.

Rusya’nın çıkarları adına soydaşlarının başına silah dayamaktan utanmamış olan  Hauti Sohrokov hiç bir zaman bizi yanıltmadı. Ruhunu ve bedenini Rusya’ya satmış olan Hauti ve şürekası ve benzerlerinden Çerkesler için hiçbir beklentimiz yoktur ve olamaz. Ancak Rusya’ya göbekten bağımlı bu ekibin yaptıklarını kayıt altına alıyor ve kendileriyle tarih önünde hesaplaşacağımızı ilan ediyoruz.

Ancak Türkiye Çerkes Diasporasının bir zamanlar abide şahsiyetleri olan Fahri Huvaj, Nejdet Hatam, Nihai Özbek gibi önemli kimselerin, Anavatan’a yerleştikten sonra bize karşı canhıraş feryatlarla DÇB’yi savunmalarını anlayamıyoruz. Ve hiçbir zamanda anlayamayacağız. Bir tehdit, mecburiyet ya da menfaatleri varsa bilmek isteriz.

Dünyanın bu kadar küçüldüğü, iletişimin bu kadar kolaylaştığı bir çağda hiçbir şeyin gizlenmesi mümkün değildir. Gök kubbenin altında olan hiçbir şey gizli kalmaz. Rusya Çerkeslere uyguladığı soykırım ve sürgünü er-geç kabul edip, bedelini ödeyecektir. Biz buna inanıyoruz ve herkesin hesabını buna göre yapması gerektiğini cümle aleme bildiriyoruz.

***

1 Ekim 2021 tarihinde Kabardey-Balkar Cumhuriyet’indeki sekiz sivil toplum örgütü, 15 Ekim - 14 Kasım arasında yapılacak tüm Rusya’yı kapsayan nüfus sayımında tüm Adıgelerin kendilerini Çerkes olarak yazdırmaları çağrısında bulundu.

Buna karşı bir toplantı düzenleyen Hauti ve Hafitse şûrekası hemen parmak sallayarak, Çerkesler’in birliğini sağlayacak bu tür çağrıların Rusya’nın hoşuna gitmeyeceğini, dolayısıyla buna müsaade edilmeyeceğini söylediler.

Ve özetle “Şu anda gitmemiz gereken yol bu değil. Kaberdey-Balkar’daki sosyal ve siyasal durumu sarsmaya yönelik her türlü girişimi kesinlikle bastıracağız” diyerek Rusya adına sopa gösterdiler.

DÇB (Dünya Çerkes Birliği) adını taşıyan bir kurum, biz “Kabrdeydik ve Kaberdey kalacağız” diyerek mikro milliyetçiliğe halkı saptırarak bölünmenin kitabını yazıyor.

Ben Abzax’ım. Bu benim Adıge ve Çerkes olmamın önünde bir engel oluşturmuyor. Kaberdey olmak da Adıge ve Çerkes olmanın önünde bir engel oluşturmuyor. Ama DÇB’nin başında olan Hauti ve şürekasından oluşan Rus uşakları Çerkes Halkının önündeki en büyük engeli oluşturuyor.

Çerkes Halkının önündeki en büyük engeli oluşturan bu Rusofilleri en kısa zamanda tarihin çöp sepetine gönderip Çerkes Halkının önünün açılacağına inanıyoruz.

     Bütün Adıgelerin nüfus sayımında Çerkes olarak yazılması kampanyası başlatan sekiz sivil toplum örgütünü kutluyor ve kendilerinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.

 972 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi