• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam241
Toplam Ziyaret1000988
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS…
25/05/2022

Değerli Okuyucular,

Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.

Şüphesiz bunda yeni göreve gelen KAFFED yönetim Kurulu Başkanı Şogen Ümit Dinçer ve ekibinin önemli payı vardır. Geçmiş Kaffed yönetimlerinin aksine, diyaloğa açık, soykırım konusundaki söylemleri Rusya’nın manüplasyonlarına kapalı, bilimsel ve net olması belirleyici olmaktadır. 21 Mayısta Yenikapı’da yaptığı ve canlı olarak dinlediğim konuşmasının altına bende imzamı atarım. İdeolojik olarak doğru çizgide buluştuktan sonra ayrıntıların öneminin olmayacağını biliyoruz.

21 Mayıs geçmiş Kaffed yönetimleri tarafından yıllarca gezdirildi. Bir hafıza mekanı yaratılmasına müsaade edilmedi. Dünyada en fazla Çerkesin yaşadığı İstanbul’a ve en büyük meydanı Yenikapı’ya taşınmış olması cesaret gerektiren bir eylemdi. Bu cesareti gösteren Kaffed yönetimini kutluyorum. Katılımın yeterli olmamasının nedeni seçilen yeni yönetim değil, geçmişte sokağa çıkmayı öcü gibi gösteren eski yönetimlerdir. Çerkes meselesinin dünyaya mal edilebilmesinin yolu görünür kılınmasından geçmektedir. Çerkes meselesi görünür kılınacaksa, bunun yolu salonlar değil, alanlardır. Alanlara çıkabilmeyi öğrenmek de bir süreç meselesidir ve Çerkesler de bunu öğrenme yolunda mesafeler kat etmektedir.

21 Mayısta Çerkes-Fed’in Yenikapı’ya gitmesi, Kaf-Fed yönetiminin tam kadro olarak Tepebaşı’ndaki etkinliğe katılması son derece değerlidir. İnşallah ülkemiz yakın zamanda demokratik bir düzene kavuşur da, Taksim Meydanı’ndan Rus Konsolosluğuna kadar muhteşem kortejler oluşturarak 21 Mayıs anmalarını hep birlikte gerçekleştiririz. Bu konuda son derece umutlu olduğumu belirtmek istiyorum.

***

Kaf-Fed’den bu kadar bahsettikten sonra Çerkes-Fed’in Tepebaşı eyleminden hiç bahsetmezsek olmaz. Çerkes-Fed’in öncelikle bir hafıza mekanı olarak İstiklal Caddesi’nde bulunan Rus Konsolosluğu’nu hedefleyen eylem tarzında ısrar etmesi son derece değerlidir. Rus Konsolosluğu’nun kapısına her 21 Mayısta bırakılan siyah çelenk Rusya’nın soykırım suçunu tescillemektedir.

“Rusya çok güçlü, biz ona ne yapabiliriz, soykırım var ama bunu söylersek Rusya gücenir” gibi tırsık söylemlerle muhatabın karşısına çıkmaya çekilenlere inat 21 Mayıs eylemlerine her yerde Rusya temsilciliklerini hedef almalıdır. Çünkü maşeri vicdanda haklı olan güçlüdür. Suçlu olan ise güçsüzdür. Biz gücümüzü haklılığımızdan alıyoruz. Eğer biz başımıza gelen haksızlığı söylemekten utanırsak ve korkarsak, soykırımcılar yalanlarını söylemeye devam ederler. Soykırımcı Rusya’nın yalanlarını daha fazla söyleyememesi ve gerçeği kabullenmesi için, kararlılıkla soykırımcıların yüzüne haykırmamız gerekmektedir.

Çerkes-Fed‘in eylemi bu kararlılığı sürdürme anlamında son derece değerlidir. Ayrıca 21 Mayıs bir anma toplantısından ziyade, soykırımı ve soykırımcıyı protesto eylemine dönüştürülmektedir Çerkes-fed eylemlerini. 21 Mayıs etkinliği yapacak herkes bir ders olarak izlemeli ve katılmalıdır.

Tepebaşı’ndaki eylem 12.00’ye yaklaşırken yürüyüşle sonlandırılıp, siyah çelenk Rus Konsolosluğuna gönderildikten sonrada kitle uzun süre dağılmayıp slogan atmaya devam etti. Kitle uzun süren ikna çalışmalarından sonra dağıtılabildi. Kitle kararlılıkla şarj olarak alandan ayrıldı. Zaten 21 Mayısların amacı da budur.

İçinde isyan ateşi yanmayan, heyecanı ve coşkusu olmayan, kuru laflarla geçiştirilen 21 Mayısları artık geride bırakmanın zamanı gelmiştir. Eğer dirileceksek, haklarımızı söke söke geri alacaksak, haykırmaktan korkmayacağız ve utanmayacağız. Çerkes-Fed’in 21 Mayıs eylemi bu duyguları içinde barındırıyordu.

Ayrıca,Türkiye’nin ve dünyanın her tarafında 21 Mayıs eylemlerini düzenleyen ve katılan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Bizlerin acısını paylaşan tüm siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına ve duyarlı insanlara teşekkür ediyoruz.

***

Ukraynalılara verdiğimiz destek, Rusya’nın propoganda aparatcıklarına inat devam edecektir. Ukrayna Parlamentosu’na Çerkes Soykırımının kabul ettirilmesi için çalışmalarımızda devam etmektedir. Bu konuda gelişmeler oldukça bilgilendirme yapılacaktır.754 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi