• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret1000842
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ
22/11/2022

Aynı gün iki Manyas’lı Çerkes vefat etti. Birisi Türk Medya dünyasının ünlü ismi Hınçal Uluç, diğeri de Manyas Çerkes Kültür Derneği Başkanı Erdoğan Sonuk.

Bir Çerkes  olarak Hınçal Uluç’u uzaktan, Erdoğan Sonuk’u yakından tanımış biri olarak bu ölümlerin arkasından bir değerlendirme yapmak ihtiyacı hissediyorum.

***

Hınçal Uluç’un babası Fuat Uluç 1910 yılında Manyas’ta doğmuş bir Ubıx’dır. Subay olmuş ve çeşitli görevlerde bulunmuştur. 1960 darbesini gerçekleştiren ekibin içinde yer almış, daha sonra 14’ler ekibi içinde Hindistan’a sürülmüştür. Hindistan dönüşü Alparslan Türkeş’le birlikte Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne girmiş, Alparslan Türkeş parti başkanı olurken, Fuat Uluç da parti genel sekreteri olmuştur. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi daha sonra isim değiştirerek Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olmuştur.

Yani, Hınçal Uluç’un ailesi Türk Milliyetçiliğinin ideolojik aparatı olan MHP’nin kuruluşunda yer almış Çerkesliğini inkar eden bir ailedir.

1939 yılında doğan Hınçal Uluç Türk Medya Dünyasında çok uzun yıllar ayakta kalmayı başarmış biridir. Yankı Dergisinde gazeteciliğe başlayan Hınçal Uluç, Gelişim spor, Sabah gazetesi ve televizyon yorumculuğu ile ömrünü noktalamıştır.

Ölünün arkasından iyi konuşmak gerekir derler ama Hınçal Uluç’un ölümünden sonra Defne Joy Foster ondan daha çok konuşulmuştur.

Bir de bir zamanlar Bağlarbaşı Derneği’ne ünlüleri getirme olayı yaşanmıştı 1990’lı yıllarda. Ediz Hun, Hasan Cemal, Mehmet Altan, Hınçal Uluç gibi isimler aralıklarla gelmişlerdi.

Hınçal Uluç o toplantılardan birinde “Babam Manyas’lı bir Çerkes, ben Kilis’te doğdum, hadi sorun bakalım ne sormak istiyorsunuz ?” demişti. Toplantıda bir sessizlik olmuş, topluluk ondan bir şeyler söylemesini beklerken o topluluktan bir şey bekliyordu, Çerkesliğe dair hiç bir şey bilmediği için. Neyse birisi bir Galatasaray sorusu sormayı akıl etti de, program kakara kikiri bir biçimde devam etti.

Hınçal Uluç biyografisinde Çerkesliğe dair, ahir ömründe bir defa Bağlarbaşı Derneğine gelmek ve babasının semaveri, av tüfeği yazıları dışında bir etkinliğini tespit edemedim.

***

Yine Manyas’lı bir Çerkes’in ölüm haberi daha sosyal medyaya düştü dün. O da Manyas Çerkes Kültür Derneği Başkanı Erdoğan Sonuk’tu.

Erdoğan Sonuk ağabeyimiz de Manyas’ta doğmuş, köklerine bağlı bir Çerkesti. Kapitalizmin getirdiği köylerin kentlere akması akımı gereği o da İstanbul’a gelmişti. İstanbul’un zorlu yaşam koşullarında mücadele ederken Çerkes toplumundan hiç kopmamıştı. En zor zamanlarda Gaziosmanpaşa Kafkas Kültür Derneği’nin Başkanlığını üstlenmiş ve mütevazi tavırlarıyla toplumda herkesin saygı duyduğu bir isim olmuştu.

Emekli olduktan sonra memleketine Manyas’ta dönmüştü. Manyas bir arada ve sık olarak en fazla Çerkes köyünün olduğu bölgedir. Ancak Gönen-Manyas sürgünü nedeni ile çok fazla hırpalanmış ve kimlik bilincini en fazla kaybetmiş bölgedir. Öylesine teşkilatlanmanın zor olduğu bir bölgede Manyas Çerkes Kültür Derneği‘ni kurmayı başarmıştı Erdoğan Sonuk ağabeyimiz.

Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını yazarken Manyas’ta bir hafta kadar kalmıştım. O zaman uzun konuşma imkanımız olmuştu.

Ondan da bilgi almıştım.

Gönen-Manyas Çerkes  Sürgünü kitabı yayınlandıktan sonra toplu olarak kitabı talep etmişti. Kitabı çok dikkatle okumuş ve ulaştığım bilgilerden dolayı beni hararetle tebrik etmişti.

Manyas Dümbe(Tepecik) köyünde bulunan Hacı Grandük Berzeg’in mezarının restorasyonu ile ilgili büyük çalışma yapmış ve geçen yıl büyük bir Hacı Grandük Berzeg anmasını mezarı başında gerçekleştirmişti.

“Kahramanlar ayakta ölür” sözünde olduğu gibi, görevinin başında bu dünyaya veda etti. İnşallah onun açtığı yoldan gidecek gençler bayrağı devralacaklardır.

Kendisine rahmet diliyorum.

***

Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.1091 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi