• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret1000836
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR.
23/03/2024

Sevgili okuyucularım,

Dünyadaki en fazla Çerkesin yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti, Çerkes kimlik bilincinin en fazla aşındığı ülkedir maalesef. Bu kimlik bilinci aşınması, Türkiye’de Çerkesliği kimlik olarak ikincil, üçüncül ve hatta en son sıralara attırmaktadır. Bazen tamamen kimlik inkarına varan boyutlara kadar da varabilmektedir.

Sosyal medyada gezindiğinizde Çerkeslerle ilintili yüzlerce grup görebilirsiniz. Dikkat ederseniz bu gruplarda Çerkeslik hep ikinci sıradadır. Sizlere şöyle bir sıralama yapabilirim:

Samsunlu Çerkesler, Tokatlı Çerkesler, Balıkesirli Çerkesler… diye uzayıp giden şehir, kasaba ve köy isimleri.

Yine; Müslüman Çerkesler, Sosyalist Çerkesler, Demokrat Çerkesler, Devrimci Çerkesler… gibi uzayıp gider.

Devam edelim; Beşiktaşlı Çerkesler, Fenerbahçeli Çerkeslet, Galatasaraylı Çerkesler, Erbaasporlu Çerkesler… diye uzayıp gider.

Bir de bunlara doktor, mühendis, Hukukçu, Öğretim üyesi Çerkesleri de ekleyebilirsiniz.

Dikkat ederseniz bu tanımlamalarda Çerkeslik hep ikinci plandadır. Asıl olan Çerkeslik değil, mensup olunan şeydir. Zaman içerisinde tüm ikinci planda kalan şeylerin kaybolduğu gibi Çerkeslik de kaybolup gidecektir.

Oysa Çerkes diasporasının geliştirmesi gereken söylem, Çerkesin asıl ve belirleyici olduğu “Çerkes Milliyetçiliği” fikri etrafında kenetlenmek olmalıdır.

Çerkes Diasporası “Çerkes Milliyetçiliği” fikri etrafında birleşirse bugün yaşadığımız saçma sapan şeyler de ortaya çıkamaz.

***

Geçtiğimiz günlerde Bandırma AKP Belediye Başkan Adayı Cemal Öztaylan’ın Çerkesler için “Haramzade” dediği şeklinde bir ifade sosyal medyaya düştü. Haramzade Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre; Nikahsız birleşmeden doğan çocuk, piç olarak tanımlanıyor. Bir siyasetçi seçim zamanı böyle bir lafı neden eder? Ağzının bozukluğu ve laf cambazlığıyla ünlenmiş olan Cemal Öztaylan aslında karşısındaki Çerkes CHP adayı Dursun Mirza’yı hedef almıştır. Dursun Mirza Çerkes kimliğini severek taşıyan, hem Bölge Çerkesleri içinde, hem de Bandırma’nın tamamında sevilen ve sayılan bir isimdir. Cemal Öztaylan Çerkesler haramzadedir diyerek, karşısındaki en güçlü “haramzade Çerkes adaya” oy vermeyin demektedir.

Bugüne kadar kendilerine yapılan hakaretleri sineye çeken Çerkeslerin bugün de sesini çıkarmayacaklarını zanneden Cemal Öztaylan baltayı taşa vurmuştur. Türkiye’nin dört bir yanından kınama mesajları yayınlanmış ve davalar açılmıştır. Demekki Çerkesler artık o bildikleri her şey karşısında susan Çerkesler değillermiş. Geri adım atan patavatsız Öztaylan özür dilemek zorunda kaldı.

Ancak AKP’likleri Çerkesliklerinin önünde olan bazı Çerkesler kendilerini öne atarak savunmaya geçtiler. ”Kulaklarınızla duydunuz mu? İftira atıyorlar, siyasi operasyon çekiliyor” gibi laflar ederek kendilerini Cemal Öztaylan’a siper ettiler.

Herkes şunu iyi bilsin ki; kim siyasi ya da maddi çıkarı için Çerkesleri kullanırsa, Rusya, ya da Türkiye’ye payanda ederse, geçmişte olduğu gibi Çerkes Halkı bu gibileri dışlamayı öğrenecektir. O günler çok yakındır.

Aynı şey sol cenahlar için de geçerlidir. Muharrem İnce Çerkesleri aşağıladığında CHP’lilerin sesi çıkmamıştı. Sırrı Sakık Çerkesleri aşağıladığında HDP’lilerin sesi çıkmamıştı.

Çerkeslerin Hedefi, her kim ki Çerkeslere bir laf eder, o laf edenin dilini koparacak kararlılığa ve güce ulaşmak olmalıdır.

***

Çerkes kimliğini her şeyin üstünde tutanların 2011 yılında başlattıkları yolculuk 2014 yılında Çerkeslerin dünyadaki ilk ve tek partisi olan ÇDP (ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ’ni ortaya çıkarttı. Çerkes meselesi siyasi bir meseleydi ve onun da siyasi araçları olmalıydı. Güçlü bir Çerkes Diasporası olmasını istemeyen Rusya, manuple ettiği kurumları vasıtası ile ÇDP’nin karşısına Çerkes STK’larını çıkararak bir kaos ortamını yaratmayı başardı. Ancak gerçeklerin ve haklılığın ortaya çıkmak gibi bir özelliği vardır. ÇDP’nin karşısına bir Truva atı olarak Rusya tarafından çıkarılmış olan Kaffed lime lime dökülmektedir. En büyük kurumları Kaffed’i bir bir terk ederken ÇDP’nin söylemlerini tekrar eder hale gelmişlerdir. 2015 yılında ÇDP’nin bağımsız adayı Emine Arslandok’un kazanamaması İçin ellerinden geleni artlarına koymayan STK yöneticileri 2023 yılında ÇDP’nin söylediklerini tekrarlayarak Kayseri’den aday olmuşlardır. Neredeeen nereye.

Türkiye yine bir seçim sath-ı mailinde. ÇDP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için toplumumuzun sevilen yüzü İshak Akbay’ı bağımsız aday olarak göstermiştir. 2015 ve 2019 seçimlerine göre çok daha güçlü ve bilinçliyiz. Ancak hala bazı STK yöneticilerimiz “oyları bölmek için mi çıktınız?” sığ düşüncesindedirler. Çünkü onların başka siyasi merkezlere angaje ettikleri kimlikleri Çerkes kimliğinin önündedir.

Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.

Bu sorumluluğu yerine getirecek olanlara ne mutlu!

Çerkes kimlik bilincinin inşaasına katkıda bulunacaklara ne mutlu!

Gelecek Çerkes Halkınındır !

Hepinizi umutlarımızı büyütmeye davet ediyorum!580 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
WAGNER, RUSYA’YA AYNA TUTTU - 27/06/2023
Ancak görülen manzara, yirmi beş bin kişilik bir askeri gücün Rusya’yı teslim alma kapasitesinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi