• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam107
Toplam Ziyaret1000854
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
GENOCİDE-SOYKIRIM NEDİR? ÇERKES SOYKIRIMI ÜZERİNE
16/05/2021
1944 yılında  Polonya Yahudisi olan Raphael Lemkin tarafından Yunanca “Irk, soy” anlamına gelen “Genos” ve Latince ve Fransızca Cidium kökünden gelen “Cide” sözcüklerinin birleştirilmesiyle elde edilmiştir.
Soykırım ya da Genocide “Irk, canlı türü, siyasal görüş, Din, sosyal durum veya ayırıcı özellikleri ile diğerlerinden ayırt edilebilen bir topluluk veya topluluk bireylerinin, yok edicilerin çıkarları doğrultusunda bir plan çerçevesinde ve yok edilmeleri niyetiyle girişilen eylemler ve sonuçlar bütünü anlamına gelmektedir.”
9 Aralık 1948’de BM Genel Kurulunda oylanarak kabul edilmiş ve Ocak 1951’de yürürlüğe konmuş “Birleşmiş Milletler Soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılmasına ilişkin sözleşme” şöyle demektedir:
Madde 1-) Sözleşmeci devletler ister barış zamanında isterse savaş  işlensin önlemeyi ve cezalandırmayı taahhüt ettikleri soykırımın, uluslararası hukuka göre bir suç olduğunu teyit eder.
Madde 2-) Bu sözleşme bakımından ulusal, etnik veya dinsel bir gurubu kısmen ya da tamamen ortadan kaldırmak amacıyla işlenen aşağıdaki fiillerden herhangi biri soykırım suçunu oluşturur.
A) Guruba mensup olanların öldürülmesi
B) Gurup mensuplarına ciddi surette bedensel veya zihinsel zarar verilmesi
Ç)Gurubun bütünüyle veya kısmen fiziksel varlığını ortadan kaldıracağı hesaplanan yaşam şartlarını kasten değiştirmek.
D) Gurup içinde doğumları engellemek amacıyla tedbirler almak
E) Guruba mensup çocukları zorla başka guruba nakletmek.
***
Sevgili okuyucularım,
Çerkes Soykırımının yıldönümü olan 21 Mayıs tarihine bir kaç gün kaldı.
Yaslıyız.
Ama bu insanlık suçunu işlemiş olanlara karşı hınç ve nefret doluyuz. Hıncımızı ve nefretimizi azaltırsak soykırımcıların önünü açmış oluruz. Hıncımız sadece Çerkeslere karşı insanlık suçu işlemiş olan Rus Çarlık yönetimine değil bütün soykırımcılara karşıdır. Soykırım mirasını sahiplenip türlü yalanlar uydurarak devam eden yönetimlere karşıdır.
Soykırım bir insanlık suçudur ve insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımı yoktur. Soykırım suçunu işlemiş olanlar er ya da geç bu suçun cezasını tarih önünde çekecekler ve işlemiş oldukları ağır suçun tazminatını mutlaka ödeyeceklerdir.
Bu cezaya çarpmamak İçin soykırımcılar sonuna kadar yalan söyleyecek tarihçiler, siyasi analistler ve işbirlikçiler bulurlar. Bu yalanları yazdırabilecek ve çarpıtabilecek paraları ve imkanları vardır.
Ancak gerçeklerin de er ya da geç ortaya çıkma gibi bir özellikleri vardır.
21 Mayıs bizim için Soykırımı Lanetme günüdür. Ama aynı zamanda dirilişimizin ve var olduğumuzu ve yok olmayacağımızı bütün dünyaya haykırma günüdür.
Fakaaat, içimizden birileri soykırımcıyı kızdırmamak ve onun suçunu hafifletmek için sadece sürgün kelimesini kullanacaktır. Ama o kadar cahiller ki, BM soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılması sözleşmesi “topluluğun kısmen  ya da tamamen yok olacağını hesaplayarak yaşam koşullarını kasten değiştirmek “ diyerek zorla sürgünü de soykırım olarak kabul etmektedir.
Birileri de çıkarak Kafkas-Rus savaşlarında ölenleri anma günü, hatta birileri de Kafkas savaşlarında ölenleri anma günü gibi saçmalıkları yapabileceklerdir.
Bir savaş olabilmesi için, iki devletin ordularının karşı karşıya gelmesi gerekir. Ancak ortada iki ordu ve iki devlet yoktur. Dünyanın en devasa ordusu olan Rus ordusuna karşı sivil milis Çerkes güçlerinin vatanlarını, köylerini, evlerini, canlarını savundukları bir direniş vardır. Yüz yılı aşan bu direniş büyük bir insan ve doğa katliamıyla sonlandırılmıştır.
Ve Çerkes Halkı diasporik bir halk haline getirilmiştir.
Kim ki,”Çerkes Soykırımı”na göç, sürgün, savaşta ölenler gibi kavramları kullanıyorsa, bilerek ya da bilmeyerek Rusya’nın işbirlikçiliğini yapıyor. Öncelikli mücadelemiz halkımızın kafasını karıştıran bu işbirlikçilere karşı olacaktır.
Asıl mücadelemiz, dünyanın ve muhatabın soykırımı kabul etmesi, tazminat ödenmesi ve topraklarımızın iadesi için olacaktır.
YAŞASIN 21 MAYIS’IN DİRENİŞ RUHU!
YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!


938 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi