• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret1008096
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
NEDİM ŞENERLERİ YARATAN KEMALİST TARİH ANLAYIŞIDIR
18/03/2021

Doğrusunu isterseniz Çerkes Ethem’le ilgili olarak Nedim Şener gibi birilerinin ortaya çıkıp “hain” sıfatını kullanması bizim Çerkes cemaatinde biraz ayran kabarması yaratıyor. Sonra her şey sütliman olup yolunda devam ediyor.

Bu tür çıkışlardan sonra bizimkilerin yaptıkları savunmaları okuyunca beni bir gülme alıyor. Sosyal medyada karşı çıkışlardan bazı örnekler vermek istiyorum:

- Bizden kan çıkar, hain çıkmaz.

- Hain senin babandır.

- Biz olmasaydık bu ülke kurulamazdı.

- Çerkes Ethem bir kahramandır, asıl onu hain ilan edenler haindir.“
… gibi paylaşımlardan sonra Ethem Bey’in Mustafa Kemal’le birlikte Ankara’da çekilmiş resmini koyarak onu aklamaya çalışmalarını çok ironik ve zavallıca bulurum. Onu hain ilan edenin yanına monte ederek onu kahraman yapamazsınız. Tam tersine onu hain ilan eden anlayışa karşı demokratik eleştiri geliştirerek, yeni bir tarih anlayışının ortaya çıkmasına katkı sunarak Ethem Beyi ve onunla birlikte haksızlığa uğramış tüm gerçek halk kahramanlarını savunabilirsiniz.

Ethem Bey, hakkında en çok kitap yazılmış tarihi şahsiyetlerden biridir. Ancak yazılan tüm bu kitaplar ve okullarda okutulan tarih kitapları Ethem Bey’in hainliğini pekiştirmek için yazılmıştır. Bu kitapların saldırısının kaynağı 1927 yılında Mustafa Kemal’in Cumhuriyet Halk Fırkası Kongresi’nde altı günde okuduğu nutuk adlı eserdir.

Onun için Ethem Beyle Mustafa Kemal’in Resimlerini yan yana paylaşmayı çok  çaresizce ve ne yapılmasını gerektiğini bilmeyen bir halkın çırpınışları olarak görürüm.

Ethem Beyle ilgili yazılmış onlarca eser hainliğini pekiştirme mücadelesi verirken, bazıları ya o kadar da değil gibi ortadan laflar etmektedir.

Malesef bugüne kadar Ethem Beyle ilgili olarak onlarca kitap yazılırken, Çerkeslerden bu konuyu yazabilmiş bir tek kişinin çıkmamış olması acı vericidir.

Ethem Beyin Yeğeni Güner Kuban’ın roman tarzında yazdığı “Bir Vatan Aşkına” kitabı hiç yazılmamış olsaydı daha iyi olurdu. Kendisini tanıdığım Güner Kuban, hayatımın anlamı dediği kitabında, amcasını hain ilan eden Mustafa Kemal’i aklama mücadelesine girerek Kemalist tarih yazıcılarına koz vermiştir.

Yine Reşit Beyin kızının torunu olan Emrah Cilasun yazdığı “Baki İlk Selam” kitabında Çerkes Ethem’den bir Bolşevik lider çıkarmaya çalışmıştır.

“Aslanlar Kendi tarihlerini yazana dek, av hikayeleri hep avcıları övmeye devam edecektir.” Çerkesler’de kendi tarihleriyle birlikte Türkiye’nin demokratik tarihinin yazımına katkı sunmadıkça, biz daha çook Nedim Şenerler görürüz.

Yaptığımız mücadele sivrisineklere ateş ederek bataklıkla mücadele edeceğini zanneden zavallılara benziyor. Türkiye’deki antidemokratik Kemalist ırkçı bataklığın kurutulmasana omuz vermezsek daha onlarca Nedim Şenerler çıkmaya devam edecektir.1274 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ETHEM’İN BOLŞEVİKLİĞİNE DAİR NOTLAR – 2 - 14/06/2024
Ticaret basımevini satın alarak kurduğu Yeni Dünya gazetesini başyazarlıkla birlikte Arif Oruç beyin buyruğuna vermişti. Yeni Dünya, sırtını Ethem beyin askeri gücüne, ününe dayayarak komünizmi savunuyordu.
ETHEM’İN BOLŞEVİKLİĞİNE DAİR NOTLAR - 03/06/2024
Ethem Bey’in iyi bir eğitimi olmadığı için onu eleştirenler, onun üstün meziyetlerinin farkında değildirler.
KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi