• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi17
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret999221
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAKFI
21/02/2022
Toplumların başına yaşanan tarihi süreçte çeşitli olaylar gelebilir. Zaman zaman büyük altüst oluşlar da yaşayabilir. Yaşanan olaylardan dersler çıkarıp, gerekli onarımları ve rehabilitasyonları yapabilen toplumlar tarih sahnesindeki varlıklarını sürdürürler. Gereken yüzleşmeyi ve rehabilitasyonu yapamayan toplumlar ise tarih sahnesinden silinip giderler.
Çerkes Halkının başına gelmiş en büyük felaket, Çarlık Rusya’sının sıcak denizlere ulaşma hayaliyle, Çerkesya’yı ilhak etmek için yüz yıl süren, orantısız bir güçle yürüttüğü acımasız ilhak politikası sonucu uğradığı soykırım ve sürgündür.
Çerkes Halkının, yaşadığı bu büyük felaketin boyutlarını anlayıp gerekli önlemleri alacak bir irade ortaya koyamadığını görüyoruz. Yaşanan büyük felaketin toplumsal travmasının atlatılamadığını, rehabilitasyon süreçlerine de başlayamadığını biliyoruz.
Bütün sorunların çözümünde bilim en büyük yol göstericidir. Bilimin rehberliğinde, soykırıma uğramış diğer halkların soykırım felaketiyle nasıl yüzleşip baş ettiklerini öğrenerek yeni bir yol haritası oluşturma zorunluluğu kaçınılmaz hale gelmiştir.
Dünyada soykırıma uğramış bütün halklar, soykırım araştırma enstitüleri oluşturmuşlar ve bilim dünyasının sorunlarına ilgi duymasını sağlamışlardır. Amerka’yı yeniden keşfetmenin gereği yoktur. Çerkes Halkı’nında aynı yolu izlemekten başka çaresi yoktur.
Yani, Çerkeslerin de “Çerkes Soykırımını ve Sürgününü Araştırma Enstitüsü Vakfı”nı kurmaktan başka çareleri yoktur. Siyasi bir mesele olan Çerkes davası ve siyasallaşma sürecinin de soykırım üzerinden yürütülmesi gerekmektedir.
Ancak ah vah edip, dünya bizimle ilgilenmiyor diye yakınmalarla da kaybedecek zamanımızda kalmamıştır. Yapmamız gereken Çerkes Soykırım Enstitüsü’nü inşa edip, Çerkes Soykırımı, sürgünü tarihi konularını araştıracak doktora, yüksek lisans ve doçentlik bursları vererek bilim dünyasının meselemize ilgisini sağlamak ve kendi bilim insanlarımızı yetiştirmektir.
Ortaya maddi bir güç ve bir ödül, bir destek ve katkı koyduğunuz da insanların sizin yanınıza geldiğini ve size yardımcı olduklarını göreceksiniz. 2014 yılında Çerkes-FED’in Çerkes Soykırımı ile ilgili açtığı ödüllü karikatür yarışmasına dünyanın 62 ülkesinden 168 karikatür sanatçısı eserleriyle katılmıştı. Akademi dünyasına kuracağımız vakfın da duyuracağı Doktora burslarına da yüzlerce başvurunun olacağını biliyoruz.
***
İşte bunun İçin şimdi harekete geçme zamanı diyerek, Maltepe Çerkes Derneği ve Maksıme Kültür Merkezi olarak Federasyonumuzun da desteği ile bir doktora bursu gecesi düzenlemeye karar verdik. 20 Mart 2022 akşamı Maltepe Belediyesi Zümrütevler Seyir Terası Tesisleri’nde yemekli bir gece düzenleyeceğiz. Gerek gecenin bilet satışı gelirleri, gerekse firmalarımızın sponsorluk desteği ile vakfımızın ilk harcını da atmış olacağımıza inanıyoruz.
Ayrıntılarını en kısa zamanda açıklayacağız.
Ha Marje! Hep birlikte başaracağız.


1583 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi