• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam235
Toplam Ziyaret742950
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.09558.1279
Euro9.76499.8041
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
ONUNCU YILDÖNÜMÜNDE ÇHİ (ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ)
06/02/2021
3 Şubat 2011 tarihinde, İstanbul - Kadıköy Bahariye Caddesi’nde bulunan Kafkas Pasajında bir kitapçı dükkanında toplanan bir gurup Çerkes bir itiraz geliştiriyordu. AB sürecine yönelmiş gibi görünen Türkiye, Avrupa Birliğine girişin temel kriterlerinden olan Ulusal Azınlıkların Korunması şartını uygulamak zorunda kalmıştı. Bu anlamda Türkiye demokratik açılım sürecini 2009 yılında başlatmıştı.
Kürt, Alevi, Roman açılımları yapılmış ve TRT Kürtçe yayın yapan bir televizyon kanalı açmıştı.
İşte yaşanan gelişmeleri izleyen Çerkesler, devletten ve Çerkes STK’larından bir çıkışı boşuna bekledi. Ancak, ne devletten, ne de Çerkes STK’larında bir çıkış olmaması üzerine itiraz süreci başlatıldı.
Devletin atmış olduğu adımları olumlu bulup destekliyoruz, ancak bu denklemin içerisinde Çerkesler’le birlikte tüm etnik toplulukları kapsamayan bir açılım eksik dolayısıyla yanlış olacaktır deniyordu.
3 Şubat 2011 tarihinde Bahariye Caddesinde küçük bir kitapçı dükkanında toplanan Çerkesler, oluşturdukları harekete “Çerkes Hakları İnisiyatifi-ÇHİ) ismini veriyor ve 12 Mart tarihinde Ankara’da bir miting düzenleme kararı alıyordu.
150 yıldır devletle hep uyumlu olmuş, hiç problem çıkarmamış, hiç bir talepte bulunmamış Çerkeslerin böyle bir çıkış yapması büyük bir şaşkınlık yarattı. En büyük şaşkınlık Çerkes STK’larında yaşandı ve çıkışı yapanların başlarının ezilmesi, itibarsızlaştırılmaları ve önlerinin kesilmesi için var güçleriyle seferber oldular. Ama güçleri yetmedi. Devlet nezdinde bazı kesimlerden itiraz gelse de, o günkü yumuşayan ortamda hoşgörü ile bakıldı. Türkiye halklarının demokrat kesimleri de büyük bir sempati ile meseleye yaklaştı. Çerkes Meselesi Türkiye ve Dünya Kamuoyu nezdinde görünür kılınarak, Çerkeslerin de kanayan bir yarası olduğu anlatıldı.
***
ÇHİ Ankara, İstanbul, Kayseri ve Ahlat Mitinglerini gerçekleştirerek, Çerkeslerin Demokratik taleplerini tüm dünyaya duyurdu. 2012 Şubat ayında Kocaeli Derbent’te düzenlediği “Çerkes Çalıştayı”nı düzenleyerek, devletin Çerkeslerden esirgediği çalıştayı hayata geçirdi. Çerkes Çalıştayı’ndan sonra AB ilerleme raporlarında Çerkeslerin de ismi geçmeye başladı.
Çerkes meselesinin siyasi bir mesele olduğu gerçeğinden yola çıkılarak Ankara’da siyasi parti temsilcileri ile defalarca görüşmeler yapıldı ve kendilerine dosyalar verildi.
Çok büyük bir soykırıma uğramış olan bir halkın çocuklarının yılda bir gün 21 Mayısta sokağa çıkmasının yeterli olmayacağını düşünülerek, bununla ilgili olarak “her ayın 21’inde saat 21’de Rus Konsolosluğu önünde” eylemi başlatıldı. Bu eylem 33 kez tekrarlanarak büyük bir duyarlılık yaratıldı. Bu eylemlerden vazgeçilmesi ile ilgili çeşitli kesimlerden gelen telkinlere şiddetle karşı çıkıldı. Rus Konsolosu Erkhov’un konsoloslukta görüşme talebi reddedildi. Bunun üzerine Başkonsolos Erkhov’u ÇHİ Pera Palas Otelinde ağırlayarak, Çerkeslerin taleplerini diplomatik bir dille bir nota olarak iletti. Erkhov’un Putin’in Türkiye’yi ziyareti esnasında Protesto edilmemesi yönündeki tehdidine karşı, ÇHİ yürütme Kurulu Putin’i Beşiktaş’ta protesto ederek gözaltına alındı.
Bu makalede saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok etkinliği gerçekleştiren ÇHİ, kurumsal yapılar oluşturarak yarattığı görünürlük ve itiraz kültürünün sürdürülebilir olmasını hedefledi.
Bu amaçla oluşturulan, Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti, Çerkes Dernekleri Federasyonu ve Çoğulcu Demokrasi Partisi, Çerkeslerin siyasi ve kültürel sorunlarının gerçek çözüm adresi olarak çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.
Çerkes Dernekleri Federasyonu 21 mayısın gününde, saatinde ve muhatap Rusya Konsolosluğu karşısında anma ve protesto etkinliğini şaşmaz bir pusula gibi gerçekleştirmeye devam ediyor. Ruslan Gvaşev ve Martin Koçesoko’nun uğradıkları haksızlıklara karşı gösterdiği yürekli çıkışı hiçbir Çerkes kurumu gösteremedi.
Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin Türkiye’deki seçim yarışlarına katılması son derece değerlidir. Çünkü Çerkes meselesi siyasi bir meseledir ve ÇDP çözümün anahtarıdır.
Sevgili Dostlar,
ÇHİ’nin Çerkes Halkına bıraktığı en büyük miras, talep edebilme kültürü, itiraz ve görünürlüğün sağlanmasıdır.
Bu özel dönem kitaplarının yazılmasını ve belgesellerinin çekilmesini bekliyor.


324 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ROMANLAR GÜNÜ KABUL EDİLİRKEN, ÇERKESLER DE ÖZÜR BEKLİYOR - 17/04/2021
Yapılan bu büyük haksızlıkla ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti özür dilemelidir. Bu özür Türkiye’yi küçültmez, tam tersine büyütür. Toplumsal barışa katkı sağlar, ülkemizi zenginleştirir.
DEVLET, GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ İÇİN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 09/04/2021
Gönen-Manyas Çerkeslerine sürgün tebligatının yapıldığı 2 Mayıs 1923 tarihinin yıldönümüne yaklaşırken, Devletin kuruluşunda kanı, teri ve emeği olan Çerkeslere bir özür borcunun olduğuna inanıyoruz.
NEDİM ŞENERLERİ YARATAN KEMALİST TARİH ANLAYIŞIDIR - 18/03/2021
Malesef bugüne kadar Ethem Beyle ilgili olarak onlarca kitap yazılırken, Çerkeslerden bu konuyu yazabilmiş bir tek kişinin çıkmamış olması acı vericidir.
İNÖNÜ, MUSTAFA KEMAL’İN ÜSTÜNÜ ÇİZMEK İSTEMİŞTİ - 28/02/2021
1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti, üç yıl içerisinde anıt mezarı tamamlayarak 1953 yılında büyük bir törenle Atatürk’ü bugünkü yerine taşıdı. Koruma kanunu çıkartarak, İnönü tarafından unutturulmak istenen Atatürk kültü yeniden inşa edildi.
TARİH, NEDEN “ETHEM’İN İHANETİYLE” BESLENMEK ZORUNDA? - 16/01/2021
Türkiye Cumhuriyeti’nde meşruiyet arayan her yazar, çizer, şair, tarihçi, düşünür geçinen herkes Kemalist ideolojiye hizmet için mutlaka hain Çerkes Ethem yalanına sarılır.
İNÖNÜ ZAFERİ BİR YALAN MIDIR? - 10/01/2021
Refet Paşa İnönü Zaferi için pek inançlı görünmüyor. Bu açık. Bir başka Kurtuluş Savaşı Komutanı da çok dikkatli fakat çok anlamlı ifadeler kullanıyor.
MUSTAFA KEMAL ÇANAKKALE KAHRAMANI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2020
Mustafa Kemal’in Çanakkale Destanı’nı yazdığını düşünür herkes. Oysa Çanakkale bir deniz savaşıdır ve orada Mustafa Kemal hiç yoktur. Kara savaşları Gelibolu Yarımadası’nda geçmektedir. Gallipoli Savaşı olarak bilinir bütün dünyada.
ÇERKEZLİK GAYRETİNİ KİMLER UYANDIRDI? - 23/12/2020
Samimiyetle söyleyeyim ki verecek cevap bulamadım. Şaşırdım. İşte bu halet-i ruhiye içinde olan bana, ÇERKEZ ETHEM denildi.
DİASPORA ÇERKES EDEBİYATI NASIL YARATILIR? - 06/12/2020
Son dönemde Türkçe yazan Çerkes yazarların bir hayli artmış olması umut vericidir. Ama onlar Türkçe yazan yazarlardır. Bizim varlığımızı geleceğe taşıyacak olan yazarlar Çerkesce yazanlar olacaktır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi