• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret949264
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.859028.9747
Euro31.132931.2576
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
2022, MAKSIME YILI OLACAK
31/12/2021

Sevgili Okuyucularım,

Giden yıl yorgunluğu, gelen yıl umudu, heyecanı ve mücadele azmini beraberinde getirir. Zor bir yıl olan 2021 yılı geride kalırken, herşeye rağmen 2022 yılı için büyük umutlar taşıyoruz.

Şu günlerde tüm Çerkes Halkı için bir ilk olma özelliğini taşıyan “MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ“ni yaratabilmenin telaşı, heyecanı ve umudu içerisindeyiz. Nasip olursa, 8 Ocak 2022 tarihinde, Cumartesi günü saat 17.00’de hep birlikte büyük bir mutlulukla açılış coşkusunu yaşamak istiyoruz.

Peki “MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ“ni farklı kılan ne olacak ?

Öncelikle belirtelim ki, Maksıme Çerkes Kültür Merkezi, Maltepe Çerkes Derneği’nin bir iktisadi işletmesi olarak faaliyete geçecek.
Bu anlamda ticari bir işletme olarak; hem Çerkes Mutfağı ve diğer lezzet örnekleriyle, hem canlı performans Çerkes Şarkılarının icra edileceği sahnesiyle, hem de Çerkesliğe dair her türlü kitap, hediyelik eşya ve objeyi bir arada bulabileceğiniz yeni bir soluk olarak geliyor “MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ“ hayatımıza.

Çoğunuzun ismini çok iyi bildiği ama belki de tadını bilmediği “MAKSIME”ye artık rahatlıkla ulaşabilmeniz mümkün olabilecektir. Günümüzde ticari olmayan bir ürüne ulaşabilmeniz mümkün değildir. Nartlar’ın içeceği olan Maksıme hoş tadı, insanı neşelendiren yüksek enerjisiyle, NARTLARIN çocuklarının vazgeçilmezi içeceği olma özelliğini yeniden kazanacaktır.

Ayrıca “DİLİN BAYRAĞI ŞARKILARDIR.” Ama bizler şarkılarımızla hiçbir platformda ticari olarak diğer halkların şarkılarıyla yarışa girmedik. İlk defa düzenli olarak Çerkes Şarkıları canlı olarak ticari bir mekanda icra edilecek ve dünya şarkılarıyla rekabete girecek.

Bununla ilgili olarak şimdilik yüz civarında Çerkesce Şarkıdan oluşan bir repertuar oluşturduk. Türkçe, Rumca, Arapça ve diğer dünya dillerinden şarkıların sözlerinin Çerkesce’ye çevirilip aranje  edilmesi çalışmaları da hızla devam etmektedir. Maksıme gecelerinde birbirinden güzel Çerkesce’ye aranje edilmiş şarkıları dinleme mutluluğuna erişeceksiniz.

“MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ“ herkesin ürettiği ve derlediği şarkıların seslendirildiği, kayıt altına alındığı ve arşivlendiği bir konservatuvar olma özelliğini de taşıyacak.

Hepinizi 8 Ocak 2022 Cumartesi günü, Saat 17’de “MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ”nin açılışına bekliyoruz.

Adres :Feyzullah Mahallesi, Atatürk Caddesi,

Tarla Sokak No 1, Kat 1 Maltepe/İSTANBUL

İrtibat Tel : 0532 425 08 91706 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
WAGNER, RUSYA’YA AYNA TUTTU - 27/06/2023
Ancak görülen manzara, yirmi beş bin kişilik bir askeri gücün Rusya’yı teslim alma kapasitesinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi