• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam295
Toplam Ziyaret884700
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
2022, MAKSIME YILI OLACAK
31/12/2021

Sevgili Okuyucularım,

Giden yıl yorgunluğu, gelen yıl umudu, heyecanı ve mücadele azmini beraberinde getirir. Zor bir yıl olan 2021 yılı geride kalırken, herşeye rağmen 2022 yılı için büyük umutlar taşıyoruz.

Şu günlerde tüm Çerkes Halkı için bir ilk olma özelliğini taşıyan “MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ“ni yaratabilmenin telaşı, heyecanı ve umudu içerisindeyiz. Nasip olursa, 8 Ocak 2022 tarihinde, Cumartesi günü saat 17.00’de hep birlikte büyük bir mutlulukla açılış coşkusunu yaşamak istiyoruz.

Peki “MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ“ni farklı kılan ne olacak ?

Öncelikle belirtelim ki, Maksıme Çerkes Kültür Merkezi, Maltepe Çerkes Derneği’nin bir iktisadi işletmesi olarak faaliyete geçecek.
Bu anlamda ticari bir işletme olarak; hem Çerkes Mutfağı ve diğer lezzet örnekleriyle, hem canlı performans Çerkes Şarkılarının icra edileceği sahnesiyle, hem de Çerkesliğe dair her türlü kitap, hediyelik eşya ve objeyi bir arada bulabileceğiniz yeni bir soluk olarak geliyor “MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ“ hayatımıza.

Çoğunuzun ismini çok iyi bildiği ama belki de tadını bilmediği “MAKSIME”ye artık rahatlıkla ulaşabilmeniz mümkün olabilecektir. Günümüzde ticari olmayan bir ürüne ulaşabilmeniz mümkün değildir. Nartlar’ın içeceği olan Maksıme hoş tadı, insanı neşelendiren yüksek enerjisiyle, NARTLARIN çocuklarının vazgeçilmezi içeceği olma özelliğini yeniden kazanacaktır.

Ayrıca “DİLİN BAYRAĞI ŞARKILARDIR.” Ama bizler şarkılarımızla hiçbir platformda ticari olarak diğer halkların şarkılarıyla yarışa girmedik. İlk defa düzenli olarak Çerkes Şarkıları canlı olarak ticari bir mekanda icra edilecek ve dünya şarkılarıyla rekabete girecek.

Bununla ilgili olarak şimdilik yüz civarında Çerkesce Şarkıdan oluşan bir repertuar oluşturduk. Türkçe, Rumca, Arapça ve diğer dünya dillerinden şarkıların sözlerinin Çerkesce’ye çevirilip aranje  edilmesi çalışmaları da hızla devam etmektedir. Maksıme gecelerinde birbirinden güzel Çerkesce’ye aranje edilmiş şarkıları dinleme mutluluğuna erişeceksiniz.

“MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ“ herkesin ürettiği ve derlediği şarkıların seslendirildiği, kayıt altına alındığı ve arşivlendiği bir konservatuvar olma özelliğini de taşıyacak.

Hepinizi 8 Ocak 2022 Cumartesi günü, Saat 17’de “MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ”nin açılışına bekliyoruz.

Adres :Feyzullah Mahallesi, Atatürk Caddesi,

Tarla Sokak No 1, Kat 1 Maltepe/İSTANBUL

İrtibat Tel : 0532 425 08 91549 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ? - 22/06/2022
Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS… - 25/05/2022
Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.
ETHEM MESELESİNDE M. KEMAL Mİ YOKSA İNÖNÜ MÜ SUÇLUDUR? - 07/05/2022
İşte bu haksızlığı gidermek istiyorsak, iftira, yalan ve başkalarının emeğinin üzerine çökme anlayışına göre inşa edilmiş Kemalist Tarih anlayışını ideolojik olarak mahkum edebilmenin koşullarını oluşturmalıyız.
BİZ, SİZİ ÇOK İYİ TANIYORUZ - 22/04/2022
Onlar Çerkeslerin hak arama mitinglerine de karşı çıkmışlardı, Onlar Çerkesce Televizyon istenmesine de karşı çıkmışlardı, Onlar 21 Mayıslarda muhatabın karşısına çıkanlara da karşı çıkmışlardı,
ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAKFI - 21/02/2022
Çerkes Soykırım Enstitüsü’nü inşa edip, Çerkes Soykırımı, sürgünü tarihi konularını araştıracak doktora, yüksek lisans ve doçentlik bursları vererek bilim dünyasının meselemize ilgisini sağlamak ve kendi bilim insanlarımızı yetiştirmektir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi