• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret902899
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAKFI
21/02/2022
Toplumların başına yaşanan tarihi süreçte çeşitli olaylar gelebilir. Zaman zaman büyük altüst oluşlar da yaşayabilir. Yaşanan olaylardan dersler çıkarıp, gerekli onarımları ve rehabilitasyonları yapabilen toplumlar tarih sahnesindeki varlıklarını sürdürürler. Gereken yüzleşmeyi ve rehabilitasyonu yapamayan toplumlar ise tarih sahnesinden silinip giderler.
Çerkes Halkının başına gelmiş en büyük felaket, Çarlık Rusya’sının sıcak denizlere ulaşma hayaliyle, Çerkesya’yı ilhak etmek için yüz yıl süren, orantısız bir güçle yürüttüğü acımasız ilhak politikası sonucu uğradığı soykırım ve sürgündür.
Çerkes Halkının, yaşadığı bu büyük felaketin boyutlarını anlayıp gerekli önlemleri alacak bir irade ortaya koyamadığını görüyoruz. Yaşanan büyük felaketin toplumsal travmasının atlatılamadığını, rehabilitasyon süreçlerine de başlayamadığını biliyoruz.
Bütün sorunların çözümünde bilim en büyük yol göstericidir. Bilimin rehberliğinde, soykırıma uğramış diğer halkların soykırım felaketiyle nasıl yüzleşip baş ettiklerini öğrenerek yeni bir yol haritası oluşturma zorunluluğu kaçınılmaz hale gelmiştir.
Dünyada soykırıma uğramış bütün halklar, soykırım araştırma enstitüleri oluşturmuşlar ve bilim dünyasının sorunlarına ilgi duymasını sağlamışlardır. Amerka’yı yeniden keşfetmenin gereği yoktur. Çerkes Halkı’nında aynı yolu izlemekten başka çaresi yoktur.
Yani, Çerkeslerin de “Çerkes Soykırımını ve Sürgününü Araştırma Enstitüsü Vakfı”nı kurmaktan başka çareleri yoktur. Siyasi bir mesele olan Çerkes davası ve siyasallaşma sürecinin de soykırım üzerinden yürütülmesi gerekmektedir.
Ancak ah vah edip, dünya bizimle ilgilenmiyor diye yakınmalarla da kaybedecek zamanımızda kalmamıştır. Yapmamız gereken Çerkes Soykırım Enstitüsü’nü inşa edip, Çerkes Soykırımı, sürgünü tarihi konularını araştıracak doktora, yüksek lisans ve doçentlik bursları vererek bilim dünyasının meselemize ilgisini sağlamak ve kendi bilim insanlarımızı yetiştirmektir.
Ortaya maddi bir güç ve bir ödül, bir destek ve katkı koyduğunuz da insanların sizin yanınıza geldiğini ve size yardımcı olduklarını göreceksiniz. 2014 yılında Çerkes-FED’in Çerkes Soykırımı ile ilgili açtığı ödüllü karikatür yarışmasına dünyanın 62 ülkesinden 168 karikatür sanatçısı eserleriyle katılmıştı. Akademi dünyasına kuracağımız vakfın da duyuracağı Doktora burslarına da yüzlerce başvurunun olacağını biliyoruz.
***
İşte bunun İçin şimdi harekete geçme zamanı diyerek, Maltepe Çerkes Derneği ve Maksıme Kültür Merkezi olarak Federasyonumuzun da desteği ile bir doktora bursu gecesi düzenlemeye karar verdik. 20 Mart 2022 akşamı Maltepe Belediyesi Zümrütevler Seyir Terası Tesisleri’nde yemekli bir gece düzenleyeceğiz. Gerek gecenin bilet satışı gelirleri, gerekse firmalarımızın sponsorluk desteği ile vakfımızın ilk harcını da atmış olacağımıza inanıyoruz.
Ayrıntılarını en kısa zamanda açıklayacağız.
Ha Marje! Hep birlikte başaracağız.


1218 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ? - 22/06/2022
Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS… - 25/05/2022
Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.
ETHEM MESELESİNDE M. KEMAL Mİ YOKSA İNÖNÜ MÜ SUÇLUDUR? - 07/05/2022
İşte bu haksızlığı gidermek istiyorsak, iftira, yalan ve başkalarının emeğinin üzerine çökme anlayışına göre inşa edilmiş Kemalist Tarih anlayışını ideolojik olarak mahkum edebilmenin koşullarını oluşturmalıyız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi