• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam128
Toplam Ziyaret928697
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.156027.2649
Euro28.882528.9982
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
NEDİM ŞENERLERİ YARATAN KEMALİST TARİH ANLAYIŞIDIR
18/03/2021

Doğrusunu isterseniz Çerkes Ethem’le ilgili olarak Nedim Şener gibi birilerinin ortaya çıkıp “hain” sıfatını kullanması bizim Çerkes cemaatinde biraz ayran kabarması yaratıyor. Sonra her şey sütliman olup yolunda devam ediyor.

Bu tür çıkışlardan sonra bizimkilerin yaptıkları savunmaları okuyunca beni bir gülme alıyor. Sosyal medyada karşı çıkışlardan bazı örnekler vermek istiyorum:

- Bizden kan çıkar, hain çıkmaz.

- Hain senin babandır.

- Biz olmasaydık bu ülke kurulamazdı.

- Çerkes Ethem bir kahramandır, asıl onu hain ilan edenler haindir.“
… gibi paylaşımlardan sonra Ethem Bey’in Mustafa Kemal’le birlikte Ankara’da çekilmiş resmini koyarak onu aklamaya çalışmalarını çok ironik ve zavallıca bulurum. Onu hain ilan edenin yanına monte ederek onu kahraman yapamazsınız. Tam tersine onu hain ilan eden anlayışa karşı demokratik eleştiri geliştirerek, yeni bir tarih anlayışının ortaya çıkmasına katkı sunarak Ethem Beyi ve onunla birlikte haksızlığa uğramış tüm gerçek halk kahramanlarını savunabilirsiniz.

Ethem Bey, hakkında en çok kitap yazılmış tarihi şahsiyetlerden biridir. Ancak yazılan tüm bu kitaplar ve okullarda okutulan tarih kitapları Ethem Bey’in hainliğini pekiştirmek için yazılmıştır. Bu kitapların saldırısının kaynağı 1927 yılında Mustafa Kemal’in Cumhuriyet Halk Fırkası Kongresi’nde altı günde okuduğu nutuk adlı eserdir.

Onun için Ethem Beyle Mustafa Kemal’in Resimlerini yan yana paylaşmayı çok  çaresizce ve ne yapılmasını gerektiğini bilmeyen bir halkın çırpınışları olarak görürüm.

Ethem Beyle ilgili yazılmış onlarca eser hainliğini pekiştirme mücadelesi verirken, bazıları ya o kadar da değil gibi ortadan laflar etmektedir.

Malesef bugüne kadar Ethem Beyle ilgili olarak onlarca kitap yazılırken, Çerkeslerden bu konuyu yazabilmiş bir tek kişinin çıkmamış olması acı vericidir.

Ethem Beyin Yeğeni Güner Kuban’ın roman tarzında yazdığı “Bir Vatan Aşkına” kitabı hiç yazılmamış olsaydı daha iyi olurdu. Kendisini tanıdığım Güner Kuban, hayatımın anlamı dediği kitabında, amcasını hain ilan eden Mustafa Kemal’i aklama mücadelesine girerek Kemalist tarih yazıcılarına koz vermiştir.

Yine Reşit Beyin kızının torunu olan Emrah Cilasun yazdığı “Baki İlk Selam” kitabında Çerkes Ethem’den bir Bolşevik lider çıkarmaya çalışmıştır.

“Aslanlar Kendi tarihlerini yazana dek, av hikayeleri hep avcıları övmeye devam edecektir.” Çerkesler’de kendi tarihleriyle birlikte Türkiye’nin demokratik tarihinin yazımına katkı sunmadıkça, biz daha çook Nedim Şenerler görürüz.

Yaptığımız mücadele sivrisineklere ateş ederek bataklıkla mücadele edeceğini zanneden zavallılara benziyor. Türkiye’deki antidemokratik Kemalist ırkçı bataklığın kurutulmasana omuz vermezsek daha onlarca Nedim Şenerler çıkmaya devam edecektir.1054 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
WAGNER, RUSYA’YA AYNA TUTTU - 27/06/2023
Ancak görülen manzara, yirmi beş bin kişilik bir askeri gücün Rusya’yı teslim alma kapasitesinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi