• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret780885
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.45089.4887
Euro10.973511.0175
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
NEDİM ŞENERLERİ YARATAN KEMALİST TARİH ANLAYIŞIDIR
18/03/2021

Doğrusunu isterseniz Çerkes Ethem’le ilgili olarak Nedim Şener gibi birilerinin ortaya çıkıp “hain” sıfatını kullanması bizim Çerkes cemaatinde biraz ayran kabarması yaratıyor. Sonra her şey sütliman olup yolunda devam ediyor.

Bu tür çıkışlardan sonra bizimkilerin yaptıkları savunmaları okuyunca beni bir gülme alıyor. Sosyal medyada karşı çıkışlardan bazı örnekler vermek istiyorum:

- Bizden kan çıkar, hain çıkmaz.

- Hain senin babandır.

- Biz olmasaydık bu ülke kurulamazdı.

- Çerkes Ethem bir kahramandır, asıl onu hain ilan edenler haindir.“
… gibi paylaşımlardan sonra Ethem Bey’in Mustafa Kemal’le birlikte Ankara’da çekilmiş resmini koyarak onu aklamaya çalışmalarını çok ironik ve zavallıca bulurum. Onu hain ilan edenin yanına monte ederek onu kahraman yapamazsınız. Tam tersine onu hain ilan eden anlayışa karşı demokratik eleştiri geliştirerek, yeni bir tarih anlayışının ortaya çıkmasına katkı sunarak Ethem Beyi ve onunla birlikte haksızlığa uğramış tüm gerçek halk kahramanlarını savunabilirsiniz.

Ethem Bey, hakkında en çok kitap yazılmış tarihi şahsiyetlerden biridir. Ancak yazılan tüm bu kitaplar ve okullarda okutulan tarih kitapları Ethem Bey’in hainliğini pekiştirmek için yazılmıştır. Bu kitapların saldırısının kaynağı 1927 yılında Mustafa Kemal’in Cumhuriyet Halk Fırkası Kongresi’nde altı günde okuduğu nutuk adlı eserdir.

Onun için Ethem Beyle Mustafa Kemal’in Resimlerini yan yana paylaşmayı çok  çaresizce ve ne yapılmasını gerektiğini bilmeyen bir halkın çırpınışları olarak görürüm.

Ethem Beyle ilgili yazılmış onlarca eser hainliğini pekiştirme mücadelesi verirken, bazıları ya o kadar da değil gibi ortadan laflar etmektedir.

Malesef bugüne kadar Ethem Beyle ilgili olarak onlarca kitap yazılırken, Çerkeslerden bu konuyu yazabilmiş bir tek kişinin çıkmamış olması acı vericidir.

Ethem Beyin Yeğeni Güner Kuban’ın roman tarzında yazdığı “Bir Vatan Aşkına” kitabı hiç yazılmamış olsaydı daha iyi olurdu. Kendisini tanıdığım Güner Kuban, hayatımın anlamı dediği kitabında, amcasını hain ilan eden Mustafa Kemal’i aklama mücadelesine girerek Kemalist tarih yazıcılarına koz vermiştir.

Yine Reşit Beyin kızının torunu olan Emrah Cilasun yazdığı “Baki İlk Selam” kitabında Çerkes Ethem’den bir Bolşevik lider çıkarmaya çalışmıştır.

“Aslanlar Kendi tarihlerini yazana dek, av hikayeleri hep avcıları övmeye devam edecektir.” Çerkesler’de kendi tarihleriyle birlikte Türkiye’nin demokratik tarihinin yazımına katkı sunmadıkça, biz daha çook Nedim Şenerler görürüz.

Yaptığımız mücadele sivrisineklere ateş ederek bataklıkla mücadele edeceğini zanneden zavallılara benziyor. Türkiye’deki antidemokratik Kemalist ırkçı bataklığın kurutulmasana omuz vermezsek daha onlarca Nedim Şenerler çıkmaya devam edecektir.610 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HAUTİ VE ŞÜREKASI, RUSYA’YA HİZMETTE SINIR TANIMIYOR - 17/10/2021
DÇB (Dünya Çerkes Birliği) adını taşıyan bir kurum, biz “Kabrdeydik ve Kaberdey kalacağız” diyerek mikro milliyetçiliğe halkı saptırarak bölünmenin kitabını yazıyor.
DÜNYA ÇERKES KONGRESİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER - 03/10/2021
Netleşmemekle birlikte, isminin “DÜNYA ÇERKES KONGRESİ” olması hususunda bir anlayış birliğinin olduğu söylenebilir.
ITC=CHP=DP=AP=MHP=MSP=AKP - 20/09/2021
Cumhuriyet tarihi içerisinde kurulmuş olan bütün düzen partileri İslam soslu Türk ırkçısıdırlar. Farklılıklara hoşgörüleri ve tahammülleri yoktur. Hiç birinin diğerinden farkı yoktur.
ÇERKES ETHEM, DERSİM, KILIÇDAROĞLU VE CHP ÜZERİNE - 12/09/2021
Oturduğu koltuk İçin, kendi soydaşları, akrabaları ve yakınları adına tek kelam edememiş Kılıçdaroğlu Çerkes Ethem ve Çerkesler adına tek kelime edemez.
ALİ SEYİT PAŞA KOLLEKTİF YALANINA İNANACAKMIYIZ? - 30/08/2021
Çerkeslere ağır baskıların startı verilip, askeri okullarda okuyan çocuklar atılırken, rütbesi ferikliğe (Korgeneral) yükseltilmiş bir kimsenin Çerkesler için kılını kıpırdatmış olması mümkün müdür?
ASLAN ARI ANISINA - 24/08/2021
Gıyaben tanıştığımız Aslan Arı ağabeyimizle mahkemede izleyeceğimiz tavrı konuşmak İçin bir araya geldiğimizde “sakın mahkemede korkup geri adım atmayasın” dediğinde nasıl sevindiğimi anlatamam.
ÇERKES ETHEM KAZANSAYDI NASIL OLURDU? - 14/08/2021
Eğer Milli Mücadeledeki iç savaşı bir askeri bürokrat olan Mustafa Kemal değil de bir Bolşevik olan Çerkes Ethem kazansaydı, Türkiye Halkları bugün çok daha özgür, çok daha kardeş çok daha mutlu olurlardı.
MUSTAFA KEMAL DİKTATÖRLÜK TARTIŞMASININ NERESİNDEDİR ? - 01/08/2021
İstiklal Mahkemeleri de Kemalist yönetimin cellatlarıydı. Hiç bir üyesi hukukçu olmayan İstiklal Mahkemelerinde avukat ve savcı da yoktu. Mahkeme iddiaları sıralıyor ve hükmünü veriyordu. Mahkeme kararlarına itiraz da mümkün değildi.
İSMAİL CANBULAT, ETHEM’DEN DAHA BÜYÜK ZULÜM GÖRDÜ - 17/07/2021
Böylesine hukuksuz ve ahlak yoksunu yüzlerce kararla İstiklal Mahkemeleri, Mustafa Kemal’in diktatörlüğünü pekiştirmişlerdi.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi