• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret902923
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
ERBAA ALTIN MADENİ ÇERKESLERE YENİ SÜRGÜN MÜ?
26/05/2021

Ülkemizdeki her şeyi satmayı bir marifet sanan zihniyet, satacak bir şey kalmadığı için şimdi de yerin altına gözünü dikti. Ülke zenginliklerini  üç otuz paraya satan mirasyedi zihniyet, en vahşi yöntem olan siyanürle altın çıkarılmasında bir sakınca görmüyor. Oysa siyanür, suyu, toprağı, havayı zehirliyor ve sonra hiç bir canlının yaşama şansı kalmıyor. Bitkiler, çiçekler, kuşlar, böcekler, arılar ve yaban hayatı yok oluyor ve insan da artık o doğayı terk etmek zorunda kalıyor.

Geçenlerde Hatko Nazım Taşar’ın bilgilendirmesi sonucu, ”Erbaa Doğa Hareketi” temsilcileri ile Gelecek Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir ve Çevre Politikaları İzleme Kurulu Başkanı Cesim Gökçe ile zoom toplantısında bir araya geldik. Medyadan izlediğimiz Erbaa Boğalı ve Sakarat Yaylaları’nda faaliyete geçecek altın arama işi ile ilgili gençler tarafından bilgilendirildik. Doğrusu tüylerimiz diken diken oldu. Seksenbin dönümlük bir arazinin ayrıca yirmibin dönümlük bir arazinin altın araması için Kanada’lı Şirket Verusa Holding’e tahsis edildiğini öğrendik.

Bölge, Erbaa ilçesinin su kaynaklarının % 80’inin karşılandığı yer. Yaylalardan çıkan dereler Yeşilırmak’a katıldıklar için, zehirli suların tüm Kelkit Vadisi için bir tehlike ve tehdit oluşturması söz konusu.

 

Erbaa’nın On Çerkes Köyü de bu bölgede bulunuyor. Çerkes Fındıcak, Kozlu, Meydandüzü, İverönü, Hacıali, Canbolat gibi Çerkes Köyleri fiili tehdit altında. Ayrıca çevrede Alevi inancının en saf biçimi ile yaşandığı bir çok Alevi köyü mevcut. Özgün Kültürlerini yaşatan Yörük ve Arnavut Köyleri var.
    İnsanın kâr hırsıyla doğaya verdiği zararın en büyük kanıtı altın maden arama sahalarının durumudur. Çünkü doğa ay yüzeyi gibi hiç bir canlının yaşamadığı bir alan haline gelmektedir. Canlının yaşamadığı alanı ise insanın terk etmekten başka çaresi kalmamaktadır.

 Eğer altın madeni işletilirse, yüzlerce endemik bitkiyi bünyesinde barındıran Boğalı ve Sakarat Yaylalarında doğa yok olurken burada yaşayan Çerkes, Alevi, Arnavut, Yörük dilleri ve kültürleri de yok olacaktır.

Altın madeni yeni bir zorunlu sürgünü beraberinde getirecektir. Sürgün bir millet olan Çerkeslere yeni bir sürgün yolu mu görünecektir?

Böyle bir şeye asla müsaade etmeyeceğiz!

Direneceğiz!917 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ? - 22/06/2022
Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS… - 25/05/2022
Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.
ETHEM MESELESİNDE M. KEMAL Mİ YOKSA İNÖNÜ MÜ SUÇLUDUR? - 07/05/2022
İşte bu haksızlığı gidermek istiyorsak, iftira, yalan ve başkalarının emeğinin üzerine çökme anlayışına göre inşa edilmiş Kemalist Tarih anlayışını ideolojik olarak mahkum edebilmenin koşullarını oluşturmalıyız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi