• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret845655
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.606418.6810
Euro19.268919.3462
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ?
22/06/2022

Doğrusunu isterseniz yeni seçilen Kaffed yönetimi bizi şaşırtmaya devam ediyor. Rusya ve DÇB politikalarına endeksli açıklamalar yapmaya ve davranışlar sergilemeye alıştığımız eski Kaffed yönetimlerine benzemeyen açıklamaları bizleri şaşırtıyor.

Daha yeni seçilmişken patlak veren Rusya-Ukrayna savaşında, İşgalci Rusya’yı kınaması ve savaşa karşı çıkması alışılmadık şeylerdi. Oysa Rusya’daki Devlet endeksli sözde Çerkes kurumları ve DÇB savaşta peşpeşe Rusya’yı destekleyen açıklamalar yapmışlardı.

Anavatan’da Nalçık’ta 21 Mayıs etkinliklerine sınırlama ve yasaklamalar getirilmişken ve DÇB’nin hiç sesi çıkmazken, Kaffed’in Türkiye’nin en büyük meydanına 21 Mayıs’ı taşıması ve soykırımı doğru tanımlayıp, soykırımcı Rusya’ya karşı net tavır alması bir şeylerin değişmekte olduğunun habercisiydi.

En son yapılan, ”Meğer Kaffed 20 yıldır DÇB’nin üyesi değilmiş” açıklaması bardağı taşıran son damla olmuştur.

Bu uzun açıklamanın ayrıntılarında kaybolmak istemiyoruz. DÇB’yi savunan ve üyelik mevcuttur türü açıklamaları da bulunan kimselerin hiç bir kıymeti yoktur. Doğru olan ve bağlayıcı olan seçilmiş mevcut Kaffed yönetiminin açıklamalarıdır. Bu konuda şeffaf bir tutum izleyen Kaffed yönetimini tebrik ediyoruz.

***

Katiller, işledikleri cinayeti gizleyip nasıl suçlu olmaktan kurtulmak isterlerse, soykırımcılar da aynısını yapmaya çalışırlar. Üstelik soykırımcıları yargılayıp mahkum edecek doğru dürüst bir mahkeme de yoktur. Onun için soykırımcılar daha pervasız ve ahlaksız olurlar.

Soykırım suçunu işlemiş olanların elinde her türlü ekonomik, askeri ve siyasi güç mevcut olduğundan, kendilerine payanda olacak kişi ve kurumları da oluştururlar. Çerkes Soykırımı suçunu işlemiş olan Rusya Devleti tam da böyle hareket etmektedir.

Güçlü bir Çerkes diasporasının oluşmasını istemeyen Rusya tarih boyunca Çerkesleri adım adım izlemiş ve üzerlerinde her türlü manüplasyonu yapmıştır. Sürgün ile Balkanlar’a yerleştirilmiş olan Çerkeslere her türlü baskı ve işkence uygulanmış ve 93 Harbi diye bilinen 1877-78 Osmanlı Rus-Harbi sonrası, Balkanlar’da kendisi için bir tehlike olarak gördüğü Çerkesleri ikinci kez sürdürmüştür.

***

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, Çerkes dünyasında meydana gelen uyanma ve bilinçlenme Rusya’yı çok fazla tedirgin etmektedir. Bu dağılmanın hemen sonrasında büyük umutlarla kurulmuş olan DÇB, kurulduğu günden beri Rusya yanlıları ile Çerkes Milliyetçilerinin bir çekişme alanı olmuş, 2000 yılında Rusya’nın çektiği bir operasyon sonucunda, Çerkesleri manüple etmek, taleplerini engellemekle görevli bir Rus Devlet Dairesi haline getirilmiştir.

Yıllarca böyle bir kuruma üye olduğu İçin eleştirdiğimiz Kaffed meğer DÇB’nin üyesi bile değilmiş. Ama Çerkes Diasporasının en büyük kurumu olan Kaffed yıllarca üyesi bile olmadığı DÇB’nin kongrelerine katılmış. Delege göndermiş, Nalçık’a turistik seyahatler yapmış. Neresinden bakarsanız bakın ortada tam bir komedi var.

Yıllarca Çerkes Halkını Rusya politikalarına uyumlu hale getirmek için büyük çabalar harcamış derin Kaffed’cilerin halkımızdan bir özür dilemeleri gerekmez mi?

Ama öyle pişkin hale gelmiş aparatlar ki, hemen saldırıya geçmişler. Fahri Huvaj canhıraş bir biçimde DÇB’yi savunuyor. Kuşha Doğan Kaffed, DÇB üyesidir diye yemin ediyor, Necdet Hatam ise yeni seçilen Kaffed yönetimine hakaret ederek Cİrcassian Canada’da yazılar yazıyor.

Ama merak etmesinler, Rusya ile girdikleri bu cezbe durumundan halkımızın onları kendilerine getirecekleri zamanlar çok yakındır. Bu yılki 21 Mayıs’ta, savundukları DÇB’nin Başkanı Hauti konuşması esnasında yuhalanmıştır. Buradan Rusya sevicileri uyarıyorum, çok yakında aynı şey sizin de başınıza gelebilir.

     Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.


564 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS… - 25/05/2022
Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.
ETHEM MESELESİNDE M. KEMAL Mİ YOKSA İNÖNÜ MÜ SUÇLUDUR? - 07/05/2022
İşte bu haksızlığı gidermek istiyorsak, iftira, yalan ve başkalarının emeğinin üzerine çökme anlayışına göre inşa edilmiş Kemalist Tarih anlayışını ideolojik olarak mahkum edebilmenin koşullarını oluşturmalıyız.
BİZ, SİZİ ÇOK İYİ TANIYORUZ - 22/04/2022
Onlar Çerkeslerin hak arama mitinglerine de karşı çıkmışlardı, Onlar Çerkesce Televizyon istenmesine de karşı çıkmışlardı, Onlar 21 Mayıslarda muhatabın karşısına çıkanlara da karşı çıkmışlardı,
ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAKFI - 21/02/2022
Çerkes Soykırım Enstitüsü’nü inşa edip, Çerkes Soykırımı, sürgünü tarihi konularını araştıracak doktora, yüksek lisans ve doçentlik bursları vererek bilim dünyasının meselemize ilgisini sağlamak ve kendi bilim insanlarımızı yetiştirmektir.
HALKIMIZIN OZANIYIZ AYNI ZAMANDA - 13/02/2022
Maksıme Kültür Merkezi‘nin ve Maksıme satışlarının gelirleri, oluşturmayı planladığımız “Çerkes Soykırımı ve Sürgününü Araştırma Enstitüsü Vakfı”na bağışlanacaktır.
“ÖKÜZ SARAYA ÇIKARSA…” ATASÖZÜ ÇERKESLERE AİTTİR - 27/01/2022
Ayrıca Türkiye’nin de, Çerkeslerin de geleceği demokrasidedir. Giderek otoriterleşen bu rejim eleştirilerek geriletilebilir.
DİASPORA ÇERKES MÜZİĞİNDE YENİ ARAYIŞLAR - 16/01/2022
Şarkılar da bir insanlık mirasıdır. Her şarkı insanlığa bir armağandır. Bir dilde söylenmiş bir şarkı bir çok dile çevirilerek seslendirilmektedir. Bu sayede halklar arasında gönül köprüleri kurulmakta, şarkılar evrensel boyutlara ulaşmaktadırlar.
2022, MAKSIME YILI OLACAK - 31/12/2021
Hepinizi 8 Ocak 2022 Cumartesi günü, Saat 17’de “MAKSIME ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ”nin açılışına bekliyoruz.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi