• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam303
Toplam Ziyaret884708
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
GENOCİDE-SOYKIRIM NEDİR? ÇERKES SOYKIRIMI ÜZERİNE
16/05/2021
1944 yılında  Polonya Yahudisi olan Raphael Lemkin tarafından Yunanca “Irk, soy” anlamına gelen “Genos” ve Latince ve Fransızca Cidium kökünden gelen “Cide” sözcüklerinin birleştirilmesiyle elde edilmiştir.
Soykırım ya da Genocide “Irk, canlı türü, siyasal görüş, Din, sosyal durum veya ayırıcı özellikleri ile diğerlerinden ayırt edilebilen bir topluluk veya topluluk bireylerinin, yok edicilerin çıkarları doğrultusunda bir plan çerçevesinde ve yok edilmeleri niyetiyle girişilen eylemler ve sonuçlar bütünü anlamına gelmektedir.”
9 Aralık 1948’de BM Genel Kurulunda oylanarak kabul edilmiş ve Ocak 1951’de yürürlüğe konmuş “Birleşmiş Milletler Soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılmasına ilişkin sözleşme” şöyle demektedir:
Madde 1-) Sözleşmeci devletler ister barış zamanında isterse savaş  işlensin önlemeyi ve cezalandırmayı taahhüt ettikleri soykırımın, uluslararası hukuka göre bir suç olduğunu teyit eder.
Madde 2-) Bu sözleşme bakımından ulusal, etnik veya dinsel bir gurubu kısmen ya da tamamen ortadan kaldırmak amacıyla işlenen aşağıdaki fiillerden herhangi biri soykırım suçunu oluşturur.
A) Guruba mensup olanların öldürülmesi
B) Gurup mensuplarına ciddi surette bedensel veya zihinsel zarar verilmesi
Ç)Gurubun bütünüyle veya kısmen fiziksel varlığını ortadan kaldıracağı hesaplanan yaşam şartlarını kasten değiştirmek.
D) Gurup içinde doğumları engellemek amacıyla tedbirler almak
E) Guruba mensup çocukları zorla başka guruba nakletmek.
***
Sevgili okuyucularım,
Çerkes Soykırımının yıldönümü olan 21 Mayıs tarihine bir kaç gün kaldı.
Yaslıyız.
Ama bu insanlık suçunu işlemiş olanlara karşı hınç ve nefret doluyuz. Hıncımızı ve nefretimizi azaltırsak soykırımcıların önünü açmış oluruz. Hıncımız sadece Çerkeslere karşı insanlık suçu işlemiş olan Rus Çarlık yönetimine değil bütün soykırımcılara karşıdır. Soykırım mirasını sahiplenip türlü yalanlar uydurarak devam eden yönetimlere karşıdır.
Soykırım bir insanlık suçudur ve insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımı yoktur. Soykırım suçunu işlemiş olanlar er ya da geç bu suçun cezasını tarih önünde çekecekler ve işlemiş oldukları ağır suçun tazminatını mutlaka ödeyeceklerdir.
Bu cezaya çarpmamak İçin soykırımcılar sonuna kadar yalan söyleyecek tarihçiler, siyasi analistler ve işbirlikçiler bulurlar. Bu yalanları yazdırabilecek ve çarpıtabilecek paraları ve imkanları vardır.
Ancak gerçeklerin de er ya da geç ortaya çıkma gibi bir özellikleri vardır.
21 Mayıs bizim için Soykırımı Lanetme günüdür. Ama aynı zamanda dirilişimizin ve var olduğumuzu ve yok olmayacağımızı bütün dünyaya haykırma günüdür.
Fakaaat, içimizden birileri soykırımcıyı kızdırmamak ve onun suçunu hafifletmek için sadece sürgün kelimesini kullanacaktır. Ama o kadar cahiller ki, BM soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılması sözleşmesi “topluluğun kısmen  ya da tamamen yok olacağını hesaplayarak yaşam koşullarını kasten değiştirmek “ diyerek zorla sürgünü de soykırım olarak kabul etmektedir.
Birileri de çıkarak Kafkas-Rus savaşlarında ölenleri anma günü, hatta birileri de Kafkas savaşlarında ölenleri anma günü gibi saçmalıkları yapabileceklerdir.
Bir savaş olabilmesi için, iki devletin ordularının karşı karşıya gelmesi gerekir. Ancak ortada iki ordu ve iki devlet yoktur. Dünyanın en devasa ordusu olan Rus ordusuna karşı sivil milis Çerkes güçlerinin vatanlarını, köylerini, evlerini, canlarını savundukları bir direniş vardır. Yüz yılı aşan bu direniş büyük bir insan ve doğa katliamıyla sonlandırılmıştır.
Ve Çerkes Halkı diasporik bir halk haline getirilmiştir.
Kim ki,”Çerkes Soykırımı”na göç, sürgün, savaşta ölenler gibi kavramları kullanıyorsa, bilerek ya da bilmeyerek Rusya’nın işbirlikçiliğini yapıyor. Öncelikli mücadelemiz halkımızın kafasını karıştıran bu işbirlikçilere karşı olacaktır.
Asıl mücadelemiz, dünyanın ve muhatabın soykırımı kabul etmesi, tazminat ödenmesi ve topraklarımızın iadesi için olacaktır.
YAŞASIN 21 MAYIS’IN DİRENİŞ RUHU!
YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!


618 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ? - 22/06/2022
Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS… - 25/05/2022
Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.
ETHEM MESELESİNDE M. KEMAL Mİ YOKSA İNÖNÜ MÜ SUÇLUDUR? - 07/05/2022
İşte bu haksızlığı gidermek istiyorsak, iftira, yalan ve başkalarının emeğinin üzerine çökme anlayışına göre inşa edilmiş Kemalist Tarih anlayışını ideolojik olarak mahkum edebilmenin koşullarını oluşturmalıyız.
BİZ, SİZİ ÇOK İYİ TANIYORUZ - 22/04/2022
Onlar Çerkeslerin hak arama mitinglerine de karşı çıkmışlardı, Onlar Çerkesce Televizyon istenmesine de karşı çıkmışlardı, Onlar 21 Mayıslarda muhatabın karşısına çıkanlara da karşı çıkmışlardı,
ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAKFI - 21/02/2022
Çerkes Soykırım Enstitüsü’nü inşa edip, Çerkes Soykırımı, sürgünü tarihi konularını araştıracak doktora, yüksek lisans ve doçentlik bursları vererek bilim dünyasının meselemize ilgisini sağlamak ve kendi bilim insanlarımızı yetiştirmektir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi