• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam91
Toplam Ziyaret787351
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
HAUTİ VE ŞÜREKASI, RUSYA’YA HİZMETTE SINIR TANIMIYOR
17/10/2021

 DÇB, 2000 yılından bu yana Çerkeslerin taleplerini önlemek, manuple etmek, kontrol etmek ve Rusya’ya ihbar etmekle görevli bir Rus devlet dairesidir.

2000 yılındaki kongreye katılan Adıgeyli dostumuz, “Kongreyi basan FSB ekibinin başında Hauti Sohrokov bulunuyordu. DÇB’nin gerçek sahipleri, Çerkes Milliyetçilerinin ve yurtseverlerinin başına silah dayamış aşağılık biridir” demişti bize İstanbul’da.

Rusya’nın çıkarları adına soydaşlarının başına silah dayamaktan utanmamış olan  Hauti Sohrokov hiç bir zaman bizi yanıltmadı. Ruhunu ve bedenini Rusya’ya satmış olan Hauti ve şürekası ve benzerlerinden Çerkesler için hiçbir beklentimiz yoktur ve olamaz. Ancak Rusya’ya göbekten bağımlı bu ekibin yaptıklarını kayıt altına alıyor ve kendileriyle tarih önünde hesaplaşacağımızı ilan ediyoruz.

Ancak Türkiye Çerkes Diasporasının bir zamanlar abide şahsiyetleri olan Fahri Huvaj, Nejdet Hatam, Nihai Özbek gibi önemli kimselerin, Anavatan’a yerleştikten sonra bize karşı canhıraş feryatlarla DÇB’yi savunmalarını anlayamıyoruz. Ve hiçbir zamanda anlayamayacağız. Bir tehdit, mecburiyet ya da menfaatleri varsa bilmek isteriz.

Dünyanın bu kadar küçüldüğü, iletişimin bu kadar kolaylaştığı bir çağda hiçbir şeyin gizlenmesi mümkün değildir. Gök kubbenin altında olan hiçbir şey gizli kalmaz. Rusya Çerkeslere uyguladığı soykırım ve sürgünü er-geç kabul edip, bedelini ödeyecektir. Biz buna inanıyoruz ve herkesin hesabını buna göre yapması gerektiğini cümle aleme bildiriyoruz.

***

1 Ekim 2021 tarihinde Kabardey-Balkar Cumhuriyet’indeki sekiz sivil toplum örgütü, 15 Ekim - 14 Kasım arasında yapılacak tüm Rusya’yı kapsayan nüfus sayımında tüm Adıgelerin kendilerini Çerkes olarak yazdırmaları çağrısında bulundu.

Buna karşı bir toplantı düzenleyen Hauti ve Hafitse şûrekası hemen parmak sallayarak, Çerkesler’in birliğini sağlayacak bu tür çağrıların Rusya’nın hoşuna gitmeyeceğini, dolayısıyla buna müsaade edilmeyeceğini söylediler.

Ve özetle “Şu anda gitmemiz gereken yol bu değil. Kaberdey-Balkar’daki sosyal ve siyasal durumu sarsmaya yönelik her türlü girişimi kesinlikle bastıracağız” diyerek Rusya adına sopa gösterdiler.

DÇB (Dünya Çerkes Birliği) adını taşıyan bir kurum, biz “Kabrdeydik ve Kaberdey kalacağız” diyerek mikro milliyetçiliğe halkı saptırarak bölünmenin kitabını yazıyor.

Ben Abzax’ım. Bu benim Adıge ve Çerkes olmamın önünde bir engel oluşturmuyor. Kaberdey olmak da Adıge ve Çerkes olmanın önünde bir engel oluşturmuyor. Ama DÇB’nin başında olan Hauti ve şürekasından oluşan Rus uşakları Çerkes Halkının önündeki en büyük engeli oluşturuyor.

Çerkes Halkının önündeki en büyük engeli oluşturan bu Rusofilleri en kısa zamanda tarihin çöp sepetine gönderip Çerkes Halkının önünün açılacağına inanıyoruz.

     Bütün Adıgelerin nüfus sayımında Çerkes olarak yazılması kampanyası başlatan sekiz sivil toplum örgütünü kutluyor ve kendilerinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.

 



385 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SENİNLE HELALLEŞMEYE LÜZUM GÖRMELERİ İÇİN… - 23/11/2021
Ama Çerkes kardeşim, seni adam yerine koyup helalleşmeleri için, varlığını başkalarına armağan etmekten vazgeçip önce kendin olmalısın.
BEN HER ANMA GÜNÜ HASTA OLURUM - 14/11/2021
Nutuk’un tarihi yanlış anlattığını, Kuvva-i Milliye kahramanlarının emeğini gasp ettiğini ispatlayacak gerçek tarihçilerle dayanışma içinde olmamız gerekiyor.
DÜNYA ÇERKES KONGRESİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER - 03/10/2021
Netleşmemekle birlikte, isminin “DÜNYA ÇERKES KONGRESİ” olması hususunda bir anlayış birliğinin olduğu söylenebilir.
ITC=CHP=DP=AP=MHP=MSP=AKP - 20/09/2021
Cumhuriyet tarihi içerisinde kurulmuş olan bütün düzen partileri İslam soslu Türk ırkçısıdırlar. Farklılıklara hoşgörüleri ve tahammülleri yoktur. Hiç birinin diğerinden farkı yoktur.
ÇERKES ETHEM, DERSİM, KILIÇDAROĞLU VE CHP ÜZERİNE - 12/09/2021
Oturduğu koltuk İçin, kendi soydaşları, akrabaları ve yakınları adına tek kelam edememiş Kılıçdaroğlu Çerkes Ethem ve Çerkesler adına tek kelime edemez.
ALİ SEYİT PAŞA KOLLEKTİF YALANINA İNANACAKMIYIZ? - 30/08/2021
Çerkeslere ağır baskıların startı verilip, askeri okullarda okuyan çocuklar atılırken, rütbesi ferikliğe (Korgeneral) yükseltilmiş bir kimsenin Çerkesler için kılını kıpırdatmış olması mümkün müdür?
ASLAN ARI ANISINA - 24/08/2021
Gıyaben tanıştığımız Aslan Arı ağabeyimizle mahkemede izleyeceğimiz tavrı konuşmak İçin bir araya geldiğimizde “sakın mahkemede korkup geri adım atmayasın” dediğinde nasıl sevindiğimi anlatamam.
ÇERKES ETHEM KAZANSAYDI NASIL OLURDU? - 14/08/2021
Eğer Milli Mücadeledeki iç savaşı bir askeri bürokrat olan Mustafa Kemal değil de bir Bolşevik olan Çerkes Ethem kazansaydı, Türkiye Halkları bugün çok daha özgür, çok daha kardeş çok daha mutlu olurlardı.
MUSTAFA KEMAL DİKTATÖRLÜK TARTIŞMASININ NERESİNDEDİR ? - 01/08/2021
İstiklal Mahkemeleri de Kemalist yönetimin cellatlarıydı. Hiç bir üyesi hukukçu olmayan İstiklal Mahkemelerinde avukat ve savcı da yoktu. Mahkeme iddiaları sıralıyor ve hükmünü veriyordu. Mahkeme kararlarına itiraz da mümkün değildi.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi