• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret902922
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
HAUTİ VE ŞÜREKASI, RUSYA’YA HİZMETTE SINIR TANIMIYOR
17/10/2021

 DÇB, 2000 yılından bu yana Çerkeslerin taleplerini önlemek, manuple etmek, kontrol etmek ve Rusya’ya ihbar etmekle görevli bir Rus devlet dairesidir.

2000 yılındaki kongreye katılan Adıgeyli dostumuz, “Kongreyi basan FSB ekibinin başında Hauti Sohrokov bulunuyordu. DÇB’nin gerçek sahipleri, Çerkes Milliyetçilerinin ve yurtseverlerinin başına silah dayamış aşağılık biridir” demişti bize İstanbul’da.

Rusya’nın çıkarları adına soydaşlarının başına silah dayamaktan utanmamış olan  Hauti Sohrokov hiç bir zaman bizi yanıltmadı. Ruhunu ve bedenini Rusya’ya satmış olan Hauti ve şürekası ve benzerlerinden Çerkesler için hiçbir beklentimiz yoktur ve olamaz. Ancak Rusya’ya göbekten bağımlı bu ekibin yaptıklarını kayıt altına alıyor ve kendileriyle tarih önünde hesaplaşacağımızı ilan ediyoruz.

Ancak Türkiye Çerkes Diasporasının bir zamanlar abide şahsiyetleri olan Fahri Huvaj, Nejdet Hatam, Nihai Özbek gibi önemli kimselerin, Anavatan’a yerleştikten sonra bize karşı canhıraş feryatlarla DÇB’yi savunmalarını anlayamıyoruz. Ve hiçbir zamanda anlayamayacağız. Bir tehdit, mecburiyet ya da menfaatleri varsa bilmek isteriz.

Dünyanın bu kadar küçüldüğü, iletişimin bu kadar kolaylaştığı bir çağda hiçbir şeyin gizlenmesi mümkün değildir. Gök kubbenin altında olan hiçbir şey gizli kalmaz. Rusya Çerkeslere uyguladığı soykırım ve sürgünü er-geç kabul edip, bedelini ödeyecektir. Biz buna inanıyoruz ve herkesin hesabını buna göre yapması gerektiğini cümle aleme bildiriyoruz.

***

1 Ekim 2021 tarihinde Kabardey-Balkar Cumhuriyet’indeki sekiz sivil toplum örgütü, 15 Ekim - 14 Kasım arasında yapılacak tüm Rusya’yı kapsayan nüfus sayımında tüm Adıgelerin kendilerini Çerkes olarak yazdırmaları çağrısında bulundu.

Buna karşı bir toplantı düzenleyen Hauti ve Hafitse şûrekası hemen parmak sallayarak, Çerkesler’in birliğini sağlayacak bu tür çağrıların Rusya’nın hoşuna gitmeyeceğini, dolayısıyla buna müsaade edilmeyeceğini söylediler.

Ve özetle “Şu anda gitmemiz gereken yol bu değil. Kaberdey-Balkar’daki sosyal ve siyasal durumu sarsmaya yönelik her türlü girişimi kesinlikle bastıracağız” diyerek Rusya adına sopa gösterdiler.

DÇB (Dünya Çerkes Birliği) adını taşıyan bir kurum, biz “Kabrdeydik ve Kaberdey kalacağız” diyerek mikro milliyetçiliğe halkı saptırarak bölünmenin kitabını yazıyor.

Ben Abzax’ım. Bu benim Adıge ve Çerkes olmamın önünde bir engel oluşturmuyor. Kaberdey olmak da Adıge ve Çerkes olmanın önünde bir engel oluşturmuyor. Ama DÇB’nin başında olan Hauti ve şürekasından oluşan Rus uşakları Çerkes Halkının önündeki en büyük engeli oluşturuyor.

Çerkes Halkının önündeki en büyük engeli oluşturan bu Rusofilleri en kısa zamanda tarihin çöp sepetine gönderip Çerkes Halkının önünün açılacağına inanıyoruz.

     Bütün Adıgelerin nüfus sayımında Çerkes olarak yazılması kampanyası başlatan sekiz sivil toplum örgütünü kutluyor ve kendilerinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.

 721 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ? - 22/06/2022
Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS… - 25/05/2022
Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.
ETHEM MESELESİNDE M. KEMAL Mİ YOKSA İNÖNÜ MÜ SUÇLUDUR? - 07/05/2022
İşte bu haksızlığı gidermek istiyorsak, iftira, yalan ve başkalarının emeğinin üzerine çökme anlayışına göre inşa edilmiş Kemalist Tarih anlayışını ideolojik olarak mahkum edebilmenin koşullarını oluşturmalıyız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi