• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam156
Toplam Ziyaret884561
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
DÜNYA ÇERKES KONGRESİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
03/10/2021

Geçen hafta Çerkes dünyasında iki önemli toplantı oldu. Bu toplantılardan birincisi Nalçık’ta yapılan DÇB kongresi; diğeri de İstanbul’da yapılan “Diaspora Çerkesleri: Sorunlar ve Çözümler” isimli sempozyum idi.

Doğrusunu isterseniz yıllardan beri DÇB’den ve onun en büyük bileşeni Kaffed’den umudumu kestiğim için ilgi alanıma girmiyordu. ”Tabak sevdiği deriyi yerden yere vururmuş” atasözüne uygun olarak ben de kurumlarımızı çok sevdiğim için acımasızca eleştirdim. Eleştirilerim acaba bir yol gösterme anlamında faydalı olur mu diye yapılmıştı. Yoksa Kaffed’in ya da DÇB’nin içinde olan hiç kimse ile kişisel bir problemim yok. O kurumlarla ilgili olarak yıllardır yazı kaleme almamıştım. Ama artık farz oldu.
Yıllardan sonra “DÇB genel kuruluna iki adayla gidilecek” denilince, içimden “Hadi ordan” dedim kendi kendime. Haklı çıkacacağımı biliyordum. Ama maalesef haklı çıktım.

Çünkü 2000 yılından bu yana, Rus İstihbarat örgütü FSB tarafından ele geçirilen ve Çerkeslerin taleplerini bastırmak, maniple etmek ve kontrol etmekle görevli “BİR RUS DEVLET KURULUŞUDUR DÇB.”

Bütün şaşkınlığım Çerkes Davasında samimi zannettiğim bir çok kişinin DÇB’den bir medet ummasıdır.

Neyse bu yıl, Hağajey Beslan diye birini, Kaffed’in DÇB Başkanlığına aday göstereceğini duyduk. Oysa Hağejey Beslan DÇB delegesi değildi. Neticede Hağejey Beslan kongre günü ortalıkta yoktu. Gelenek bozulmadı ve Rus derin devletinin ve Putin’in adamı Hauti tek aday olarak girdiği kongreyi büyük bir zaferle(!) kazandı.

Velevki bir yanlışlık olupta kongreyi Hağejey Beslan kazansaydı yapabileceği birinci seçenek Rus İstihbarat örgütünün emrine girmek olacaktı. Birinci seçeneği kabul etmeseydi, diğer Çerkes aktivistlerin başına gelen ya öldürülme ya da hapse girme ikinci seçeneği olacaktı.
Rusya’da Putin’e karşı göstermelik olsa bile rakipler çıkabilirken, Kafkasya otokratları karşılarına göstermelik rakipler bile çıkmasına tahammül edemiyorlar. Çünkü yarın bu göstermelik adaylardan cesaret alan bazı gerçek adaylar çıkar diye ödleri patlıyor.

Sırf yaşadığımız son DÇB kongresi bile artık Çerkeslerin, Rusya sınırları içerisinde bir örgütlenme yaratmalarının mümkün olmadığını gösteriyor.

***

25 Eylül 2021 tarihinde İstanbul Üsküdar Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde toplanan “Diaspora Çerkesleri: Sorunlar ve Çözümler” isimli sempozyumu Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti ile Kanada Anavatan’a dönüş Derneği düzenledi. Söyleyecek sözü olan bütün kurum temsilcileri davet edildi. Çok samimi ve iyi niyetli öneriler yapıldı. Ancak en dikkat çeken ve en çok tartışılan konu ise artık yeni bir Çerkes örgütlenmesine ihtiyaç olduğuydu.

Netleşmemekle birlikte, isminin “DÜNYA ÇERKES KONGRESİ” olması hususunda bir anlayış birliğinin olduğu söylenebilir.

Çerkeslerin meselesinin siyasi olduğunu kabulünden yola çıkan öneri sahipleri,”Dünya Çerkes Kongresi”nin sürgündeki bir hükümet gibi siyasi çalışma yapması gerektiğini ileri sürdüler.

Bu konuda hazırlık yapmak üzere bir çalışma gurubu oluşturuldu. Gurup çalışmasını olgunlaştırdıktan sonra meselenin hayata geçirilmesi için bir arama konferansı düzenleyecek.

Eğer hayata geçirilebilirse, Çerkes meselesinin kültürel bir mesele değil, siyasi bir mesele olduğu konusunda ciddi bir mesafe kat edilecek.

    Haydi hayırlısı diyelim.


657 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ? - 22/06/2022
Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS… - 25/05/2022
Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.
ETHEM MESELESİNDE M. KEMAL Mİ YOKSA İNÖNÜ MÜ SUÇLUDUR? - 07/05/2022
İşte bu haksızlığı gidermek istiyorsak, iftira, yalan ve başkalarının emeğinin üzerine çökme anlayışına göre inşa edilmiş Kemalist Tarih anlayışını ideolojik olarak mahkum edebilmenin koşullarını oluşturmalıyız.
BİZ, SİZİ ÇOK İYİ TANIYORUZ - 22/04/2022
Onlar Çerkeslerin hak arama mitinglerine de karşı çıkmışlardı, Onlar Çerkesce Televizyon istenmesine de karşı çıkmışlardı, Onlar 21 Mayıslarda muhatabın karşısına çıkanlara da karşı çıkmışlardı,
ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAKFI - 21/02/2022
Çerkes Soykırım Enstitüsü’nü inşa edip, Çerkes Soykırımı, sürgünü tarihi konularını araştıracak doktora, yüksek lisans ve doçentlik bursları vererek bilim dünyasının meselemize ilgisini sağlamak ve kendi bilim insanlarımızı yetiştirmektir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi