• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret787344
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
DÜNYA ÇERKES KONGRESİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
03/10/2021

Geçen hafta Çerkes dünyasında iki önemli toplantı oldu. Bu toplantılardan birincisi Nalçık’ta yapılan DÇB kongresi; diğeri de İstanbul’da yapılan “Diaspora Çerkesleri: Sorunlar ve Çözümler” isimli sempozyum idi.

Doğrusunu isterseniz yıllardan beri DÇB’den ve onun en büyük bileşeni Kaffed’den umudumu kestiğim için ilgi alanıma girmiyordu. ”Tabak sevdiği deriyi yerden yere vururmuş” atasözüne uygun olarak ben de kurumlarımızı çok sevdiğim için acımasızca eleştirdim. Eleştirilerim acaba bir yol gösterme anlamında faydalı olur mu diye yapılmıştı. Yoksa Kaffed’in ya da DÇB’nin içinde olan hiç kimse ile kişisel bir problemim yok. O kurumlarla ilgili olarak yıllardır yazı kaleme almamıştım. Ama artık farz oldu.
Yıllardan sonra “DÇB genel kuruluna iki adayla gidilecek” denilince, içimden “Hadi ordan” dedim kendi kendime. Haklı çıkacacağımı biliyordum. Ama maalesef haklı çıktım.

Çünkü 2000 yılından bu yana, Rus İstihbarat örgütü FSB tarafından ele geçirilen ve Çerkeslerin taleplerini bastırmak, maniple etmek ve kontrol etmekle görevli “BİR RUS DEVLET KURULUŞUDUR DÇB.”

Bütün şaşkınlığım Çerkes Davasında samimi zannettiğim bir çok kişinin DÇB’den bir medet ummasıdır.

Neyse bu yıl, Hağajey Beslan diye birini, Kaffed’in DÇB Başkanlığına aday göstereceğini duyduk. Oysa Hağejey Beslan DÇB delegesi değildi. Neticede Hağejey Beslan kongre günü ortalıkta yoktu. Gelenek bozulmadı ve Rus derin devletinin ve Putin’in adamı Hauti tek aday olarak girdiği kongreyi büyük bir zaferle(!) kazandı.

Velevki bir yanlışlık olupta kongreyi Hağejey Beslan kazansaydı yapabileceği birinci seçenek Rus İstihbarat örgütünün emrine girmek olacaktı. Birinci seçeneği kabul etmeseydi, diğer Çerkes aktivistlerin başına gelen ya öldürülme ya da hapse girme ikinci seçeneği olacaktı.
Rusya’da Putin’e karşı göstermelik olsa bile rakipler çıkabilirken, Kafkasya otokratları karşılarına göstermelik rakipler bile çıkmasına tahammül edemiyorlar. Çünkü yarın bu göstermelik adaylardan cesaret alan bazı gerçek adaylar çıkar diye ödleri patlıyor.

Sırf yaşadığımız son DÇB kongresi bile artık Çerkeslerin, Rusya sınırları içerisinde bir örgütlenme yaratmalarının mümkün olmadığını gösteriyor.

***

25 Eylül 2021 tarihinde İstanbul Üsküdar Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde toplanan “Diaspora Çerkesleri: Sorunlar ve Çözümler” isimli sempozyumu Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti ile Kanada Anavatan’a dönüş Derneği düzenledi. Söyleyecek sözü olan bütün kurum temsilcileri davet edildi. Çok samimi ve iyi niyetli öneriler yapıldı. Ancak en dikkat çeken ve en çok tartışılan konu ise artık yeni bir Çerkes örgütlenmesine ihtiyaç olduğuydu.

Netleşmemekle birlikte, isminin “DÜNYA ÇERKES KONGRESİ” olması hususunda bir anlayış birliğinin olduğu söylenebilir.

Çerkeslerin meselesinin siyasi olduğunu kabulünden yola çıkan öneri sahipleri,”Dünya Çerkes Kongresi”nin sürgündeki bir hükümet gibi siyasi çalışma yapması gerektiğini ileri sürdüler.

Bu konuda hazırlık yapmak üzere bir çalışma gurubu oluşturuldu. Gurup çalışmasını olgunlaştırdıktan sonra meselenin hayata geçirilmesi için bir arama konferansı düzenleyecek.

Eğer hayata geçirilebilirse, Çerkes meselesinin kültürel bir mesele değil, siyasi bir mesele olduğu konusunda ciddi bir mesafe kat edilecek.

    Haydi hayırlısı diyelim.


388 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SENİNLE HELALLEŞMEYE LÜZUM GÖRMELERİ İÇİN… - 23/11/2021
Ama Çerkes kardeşim, seni adam yerine koyup helalleşmeleri için, varlığını başkalarına armağan etmekten vazgeçip önce kendin olmalısın.
BEN HER ANMA GÜNÜ HASTA OLURUM - 14/11/2021
Nutuk’un tarihi yanlış anlattığını, Kuvva-i Milliye kahramanlarının emeğini gasp ettiğini ispatlayacak gerçek tarihçilerle dayanışma içinde olmamız gerekiyor.
HAUTİ VE ŞÜREKASI, RUSYA’YA HİZMETTE SINIR TANIMIYOR - 17/10/2021
DÇB (Dünya Çerkes Birliği) adını taşıyan bir kurum, biz “Kabrdeydik ve Kaberdey kalacağız” diyerek mikro milliyetçiliğe halkı saptırarak bölünmenin kitabını yazıyor.
ITC=CHP=DP=AP=MHP=MSP=AKP - 20/09/2021
Cumhuriyet tarihi içerisinde kurulmuş olan bütün düzen partileri İslam soslu Türk ırkçısıdırlar. Farklılıklara hoşgörüleri ve tahammülleri yoktur. Hiç birinin diğerinden farkı yoktur.
ÇERKES ETHEM, DERSİM, KILIÇDAROĞLU VE CHP ÜZERİNE - 12/09/2021
Oturduğu koltuk İçin, kendi soydaşları, akrabaları ve yakınları adına tek kelam edememiş Kılıçdaroğlu Çerkes Ethem ve Çerkesler adına tek kelime edemez.
ALİ SEYİT PAŞA KOLLEKTİF YALANINA İNANACAKMIYIZ? - 30/08/2021
Çerkeslere ağır baskıların startı verilip, askeri okullarda okuyan çocuklar atılırken, rütbesi ferikliğe (Korgeneral) yükseltilmiş bir kimsenin Çerkesler için kılını kıpırdatmış olması mümkün müdür?
ASLAN ARI ANISINA - 24/08/2021
Gıyaben tanıştığımız Aslan Arı ağabeyimizle mahkemede izleyeceğimiz tavrı konuşmak İçin bir araya geldiğimizde “sakın mahkemede korkup geri adım atmayasın” dediğinde nasıl sevindiğimi anlatamam.
ÇERKES ETHEM KAZANSAYDI NASIL OLURDU? - 14/08/2021
Eğer Milli Mücadeledeki iç savaşı bir askeri bürokrat olan Mustafa Kemal değil de bir Bolşevik olan Çerkes Ethem kazansaydı, Türkiye Halkları bugün çok daha özgür, çok daha kardeş çok daha mutlu olurlardı.
MUSTAFA KEMAL DİKTATÖRLÜK TARTIŞMASININ NERESİNDEDİR ? - 01/08/2021
İstiklal Mahkemeleri de Kemalist yönetimin cellatlarıydı. Hiç bir üyesi hukukçu olmayan İstiklal Mahkemelerinde avukat ve savcı da yoktu. Mahkeme iddiaları sıralıyor ve hükmünü veriyordu. Mahkeme kararlarına itiraz da mümkün değildi.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi