• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret974548
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.217331.3424
Euro33.756133.8913
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
“ÖKÜZ SARAYA ÇIKARSA…” ATASÖZÜ ÇERKESLERE AİTTİR
27/01/2022

Sevgili Okuyucularım,

Öncelikle şunu belirtmek isterim: Çerkeslerin hangi konuyla ilgili olursa olsun gündeme gelmelerini önemli ve değerli bulduğumu belirtmek isterim. Bu genellikle Çerkes Ethem ve Çerkeslerin hainliği, soykırım ve sürgün ya da bir atasözü olabiliyor.

Her nasıl olursa olsun, bu Çerkeslerin Türkiye’deki varlığını tescil eden bir sonuca hizmet ediyor. Bu durum Çerkeslerin rahatsızlık duymasını ve ister istemez kimlik bilincinin oluşmasını beraberinde getiriyor.

Tek tipleştirici Türk ırkçısı zihniyet, Ethem Bey’i hain ilan ederek, Çerkeslerin kimliklerinden utanarak, kimliklerinden vazgeçmesini hedefleyen son derece planlı bir operasyon olarak yürürlüğe konmuştur.

Ancak “mızrak çuvala sığmıyor.” Türkiye Cumhuriyeti ‘nin kuruluş dönemini inceleyen vicdan sahibi tarihçiler, Ethem Bey olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti diye bir devletin olamayacağının hakkını teslim etmektedirler.

Ama Türk ırkçılarının “hain” saldırıları “Çerkes Kimlik Bilincinin oluşmasına hizmet ettiği için son derece değerlidir. Rahatsız olmayı gerektirecek bir durum yoktur. Gündeme gelmek her zaman iyidir.

***

Geçen hafta sonu TELE 1 Televizyon’unda Uğur Dündar’ın sunduğu “Demokrasi Arenası” proğramında Gazeteci Sedef Kabaş “Öküz saraya çıkmakla kral olmaz,ama saray ahır olur“ Çerkes atasözünü kullandı.
Çerkescesini yazıyorum: “Çür Pşıvunem yihame pşı xuştep,pşıvuner çemeş xuşt.”

Bu Çerkes Atasözünü  Eskişehir’li Çerkes Aydını KURULAY Yılmaz 2016 yılında yayınladığı kitabına koymuş. Ben bu sözün bir yıldır Facebook’ta çok sık dolaştığını gördüm.

Hadi 2016’da yayınlanan kitabı görmemiş olabilirler ama Facebook’ta dolaşan bu sözü itirazcı arkadaşlarımızın görmemiş olması mümkün değildir.

Ne zaman ki, Sedef Kabaş bu atasözünden dolayı Cumhurbaşkanına hakaretten gözaltına alınıp tutuklandı, bizim sağ cenahtaki arkadaşları bir telaştır aldı. “Böyle bir Çerkes atasözü yoktur “yarışına girdiler.

Sevgili Arkadaşlar,

“Facebook “ta bu söz dolaşırken neden hiç birinizin sesi çıkmadı? Merak etmeyin, liyakatsiz olanların hak etmedikleri mevkilere gelmeleri durumunu anlatan bu atasözünden dolayı Çerkeslerin başına hiç bir şey gelmez.

Yirmi yıldır iktidarda olan AKP “Çerkes Televizyonu”nu bize vermedi. AKP’nin Türkiye ve Çerkeslere verebileceği hiç bir şey kalmamıştır. Onun için AKP Genel Başkanının eleştirilmiş olması sizi rahatsız etmesin.

Ayrıca Türkiye’nin de, Çerkeslerin de geleceği demokrasidedir. Giderek otoriterleşen bu rejim eleştirilerek geriletilebilir.

Ama her eleştiri, Cumhurbaşkanına hakaretten davaya dönüşmekte ve toplum susturularak gündem saptırılmaktadır. Elektirik ve doğalgaz faturalarının elinize ulaşacağı bu günlerde Sezen Aksu, Sedef Kabaş suni gündemlerle sizin kafanız karıştırılmak istenmektedir.

Değerli Soydaşlarım,

     Daha cesur ve daha çok düşünebilen bir halk olmamızın zamanı gelmedi mi?


1892 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
WAGNER, RUSYA’YA AYNA TUTTU - 27/06/2023
Ancak görülen manzara, yirmi beş bin kişilik bir askeri gücün Rusya’yı teslim alma kapasitesinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi