• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret972149
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.817230.9407
Euro33.240733.3739
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR
07/10/2023

Değerli Okuyucularım,

Ben ilk Çerkesce bestemi yaptığımda 23 yaşındaydım ve yıl 1978’i gösteriyordu. Daha sonra da yeni şarkı çalışmaları yapıp bir köşeye attım. Zaman zaman bunları ortaya çıkarmak istedim.Havva Karadaş’la, Gülcan Altan’la bazı kayıtlar yaptıysak da sonuçlandıramadık.

2015 yılında Mustafa Saadet’in Bilecik ’in Poyra Köyünden derlediği şarkılar ve benim bestelerimin de içinde olduğu Kenexejiğe Voredxer - Dirilen Şarkılar albümünü yayınladık. Ancak bu albümün yayınından sonra müziğe neredeyse yedi yıl ara verdik.

Maltepe Çerkes Derneği binasının kentsel dönüşüme girip taşınmak zorunda kaldığımızdaki arayış, dernek bünyesinde MAKSIME CAFE ve milli içeceğimiz Maksıme’nin marka tescilini almamızı beraberinde getirdi.

 

O sırada okuduğum bir söz müziğin bir milletin var oluşu için ne kadar önemli olduğunu bana hatırlattı:”Şarkılar dilin bayrağıdır.”
Dilinizi ve milletinizi göstermek istiyorsanız, kendi dilinizde bir şarkı söylemelisiniz. Ancak bu topraklarda Çerkesce yok edildiği için Çerkes şarkılar da yok oldular. Bileciğin Poyra Köyünden sekiz şarkı toplayıp getirebilmişti Mustafa Saadet. Türkiye’de bin civarında Çerkes köyü tespit edilmişti, demek ki bu topraklarda sekiz bin civarında Çerkesce şarkı yok edilmişti. Bu da aslında bir kültürel soykırımdı.

 

***

Maksıme Cafe’yi oluştururken bu mekanın mottosu 2M olacak demiştik: Maksıme ve Müzik. Maksıme Cafe’nin bir köşesine kondurduğumuz mütevazi sahnenin Diaspora Çerkes Müzik akademisini oluşturacağını hayal ediyoruz.

Şu anda cuma ve Cumartesi akşamları canlı performans müzik yapıyoruz. Bu da yaklaşık yılda yüz konsere tekabül ediyor. Dünyada bu kadar çok canlı performans ve canlı yayın yapan başka bir Çerkes sanatçının olduğunu düşünmüyoruz.

Ancak, bu çalışma bize çok fazla aynı şarkıları tekrarladığımızı gösterdi. Elimizdeki repertuar ve müzisyen kapasitesi ile yapılabilecek bu kadar olabiliyordu.

Yapılabilecek olan yeni besteler üretmek olabilir. Bunu yapıyoruz ama beste üretim süreci öyle hemen çabucak olan bir şey değil ve uzun bir süreç. Anavatanda üretilen şarkıların sözlerini bulmakta da zorlanıyoruz.

Çerkesler için yeni bir şey olacak çalışmanın başlangıcındayız. Bu çalışmayı başlatmamıza ilham veren Türk Pop müziğinin başlangıç yılları olmuştur. 1970’li yıllarda Fecri Ebcioğlu’nun Fransızca’dan çevirilerini söyleyen Ajda Pekkan jenerasyonu, peşinden Sezen Aksu’ları, Çiğdem Talu, Melih Kibarları, Erol Evginleri ortaya çıkartmıştı. Ardından yine pop müzikten etkilenen ve onun enstrümanlarından yararlanan birçok protest ve rock müzik yapan Türk sanatçı yetişti.

Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz. Bu çeviri şarkıların Türkçe ile sınırlı kalmasını da istemiyoruz. İngilizce, Fransızca, Arapça ve diğer dillerden şarkıları Çerkesceye çevirip bize ulaştırırsanız onları da seslendirmekten mutluluk duyacağız.

Her türlü Çerkesce şarkı derlemeleri ve beste çalışmalarını da değerlendireceğimizi bilmenizi istiyoruz.

Ömründe Çerkesce bir şarkının nakarat kısmına eşlik etmekten öteye  müzik ve dünya bilgisi  olmayanların yapacağı eleştirilerin bizi yolumuzdan döndürmeyeceğinin de bilinmesini istiyoruz.

Her şey, Çerkes dilinin, kültürünün ve ulusal varlığının yaşatılması, yeniden üretilmesi ve geleceğe taşınması içindir.

Sevgiyle kalın, yanımızda olun.


565 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
WAGNER, RUSYA’YA AYNA TUTTU - 27/06/2023
Ancak görülen manzara, yirmi beş bin kişilik bir askeri gücün Rusya’yı teslim alma kapasitesinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi