• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret928356
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
ÇERKES ETHEM KAZANSAYDI NASIL OLURDU?
14/08/2021
Sevgili Okuyucularım,
Neredeyse bir yıla yakın bir zamandır Çerkes Ethem üzerine okumalar yapıyor ve notlar alıyorum. Niyetim, kısmet olursa, herkesin yazdığı ama henüz Çerkeslerin yazamadığı Ethem meselesini bir kitap haline getirebilmek.
Yazının başlığında sorduğum “Çerkes Ethem kazansaydı nasıl olurdu?” sorusunu sormaktaki amacımın, ezberlerimizi  bozmaya çalışmak, farklı düşünebilmenin ufuklarını açmak, beyinlerimize inşa edilmiş duvarları (paradigmaları) yıkmak olduğunu belirtmek istiyorum. Benim elimde on altı tane Çerkes Ethem’le ilgili yazılmış kitap var. Ama yakın tarih incelemesi yapan ve dönemin anılarını yazan kişilerin yazdıkları yüzlerce kitap ve binlerce sayfa Çerkes Ethem analizi yapan sağcı, solcu, islamcı fark etmeksizin Ethem’in ihanetinde ittifak etmektedirler. Bu görüşler, Mustafa Kemal’in Nutuk’ta Ethem’i ve onun şahsında tüm Çerkesleri hain gösterme çabalarını pekiştirme çabasından ibarettir. Biraz insaflı olanlar “çok şey yaptı ama Yunan’a sığınarak ihanet etti” demekten ileri gidememektedirler. Oysa Ethem’e nasıl bir tuzak kurulup, iki ateş arasında bırakılarak bir tercih yapma zorunda bırakılmasından bahsetmiyorlar. Silah bırakıp Yunan işgal bölgesine geçmeseydi de vuruşmayı tercih etseydi düzenli kuvvetlerin nasıl çil yavrusu gibi dağılacağını Mustafa Kemal Nutuk’ta anlatmaktadır.
Yedibinbeşyüz kişi İnönü emrinde, yedibinbeşyüz kişi Refet Bele emrinde Yunan Ordusu ile çarpışmakta olan Ethem Kuvvetlerini arkadan çevirir. Refet Bele Ethem Kuvvetlerine saldırmak şöyle dursun geriye çekilir. Bunu da “İsmet Bey emrindeki kuvvetler yenilip kaçarlarsa, onlara daha rahat yardım edebilmek için geriye çekildiğini” Mustafa Kemal Nutuk’ta anlatarak Refet Bele’yi aşağılamaktadır.
Yani Ethem Kuvvetlerini yenmiş bir İsmet İnönü ve Refet Bele yoktur. İki ateş arasında kalmış olan Ethem’in Yunan Komutanı ile dört günlük ateşkes istemesi ve komutanları ile görüşüp kuvvetlerini dağıtması, askerlerinin son maaşlarını dağıtması, Kütahya, Sındırgı ve Susurluk üzerinden Manyas’ta baba dostu bir ailenin evine giderek bir müddet dnlenme ve hastalığının etkisinin azalmasını bekleme ve Yunan Komutanı ile müzakere ederek teslim şartlarını görüşmüş ve teslim olması hadisesinden başka ortada bir şey yoktur.
Ankara’nın ve düzenli kuvvetlerin bastırdığı bir Çerkes Ethem isyanı
ve ihaneti  yoktur.
***
Kuva-yı Milliye’nin başlattığı Milli Mücadele aslında iktidarı kimin alacağının iç savaşıydı, Bir kurtarıcı yaratmak isteyenler Milli Mücadelenin ismini “Kurtuluş Savaşı” olarak değiştirdiler. Milli Mücadeleye katılan herkes ve tabii ki Çerkes Ethem de vatanın kurtarılmasından başka bir şey düşünmüyordu. Ancak Mustafa Kemal başından beri iktidarı almayı düşünüyor ve buna uygun bir yol izliyordu. Bir mücadele’ye girenlerin nihai bir hedeflerinin olması son derece doğaldır. Ancak doğal olmayan, üzerinden yüzyıl geçmiş olayları bugün sağlıklı olarak tartışabileceğimiz bir ortamın oluşamamış olmasıdır.
Özellikle sol, Kemalist çevrelerin Atatürk tapınmacılığından kurtulup sağlıklı analizler yapabilme yeteneğine kavuşmaları gerekiyor. Devrimci olarak niteledikleri Mustafa Kemal’in değil sosyalist devrimci, burjuva devrimcisi olması mümkün değildir. Tarihin ilerleyen akışı içerisinde Burjuvazi feodalizmi tasfiye ettiği için devrimcidir. Ama Mustafa Kemal feodaliteyi tasfiye etmek yerine onunla uzlaşmıştır. Mücadele ettiği emperyalistlerle de uzlaşmış, milli mücadele esnasında kendisine en büyük yardımı eden Sovyetler Birliği’ne sırtını dönmüş ve ülkedeki sol çevrelere karşı acımasız bir mücadele başlatmıştır.
Milli Mücadele esnasında Rusya’dan yardım alabilmek için Bolşevikliğe şirin görünme yarışı gösterilen Ankara’da, Gerçek anlamda inanmış tek Bolşevik  Ethem görünüyordu. Eskişehir’de “Yeni Dünya” isimli Bolşevik fikirleri yayan bir gazete kurdurmuş ve gazeteye Bolşevik olduğuna dair de bir röportaj vermiştir.
Eğer Milli Mücadeledeki iç savaşı bir askeri bürokrat olan Mustafa Kemal değil de bir Bolşevik olan Çerkes Ethem kazansaydı, Türkiye Halkları bugün çok daha özgür, çok daha kardeş çok daha mutlu olurlardı.
Çerkeslerin, Kürtlerin, Lazların, Pomakların, Romanların, Rumlar’ın, Ermenilerin dilleri asimile edilerek yok edilmez, Türkiye çok daha renkli bir ülke olurdu.
    Ethem’in Bolşevikliği konusunu tartışmaya devam edeceğiz.


1258 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
WAGNER, RUSYA’YA AYNA TUTTU - 27/06/2023
Ancak görülen manzara, yirmi beş bin kişilik bir askeri gücün Rusya’yı teslim alma kapasitesinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi