• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret780886
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.45089.4887
Euro10.973511.0175
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
ÇERKES ETHEM KAZANSAYDI NASIL OLURDU?
14/08/2021
Sevgili Okuyucularım,
Neredeyse bir yıla yakın bir zamandır Çerkes Ethem üzerine okumalar yapıyor ve notlar alıyorum. Niyetim, kısmet olursa, herkesin yazdığı ama henüz Çerkeslerin yazamadığı Ethem meselesini bir kitap haline getirebilmek.
Yazının başlığında sorduğum “Çerkes Ethem kazansaydı nasıl olurdu?” sorusunu sormaktaki amacımın, ezberlerimizi  bozmaya çalışmak, farklı düşünebilmenin ufuklarını açmak, beyinlerimize inşa edilmiş duvarları (paradigmaları) yıkmak olduğunu belirtmek istiyorum. Benim elimde on altı tane Çerkes Ethem’le ilgili yazılmış kitap var. Ama yakın tarih incelemesi yapan ve dönemin anılarını yazan kişilerin yazdıkları yüzlerce kitap ve binlerce sayfa Çerkes Ethem analizi yapan sağcı, solcu, islamcı fark etmeksizin Ethem’in ihanetinde ittifak etmektedirler. Bu görüşler, Mustafa Kemal’in Nutuk’ta Ethem’i ve onun şahsında tüm Çerkesleri hain gösterme çabalarını pekiştirme çabasından ibarettir. Biraz insaflı olanlar “çok şey yaptı ama Yunan’a sığınarak ihanet etti” demekten ileri gidememektedirler. Oysa Ethem’e nasıl bir tuzak kurulup, iki ateş arasında bırakılarak bir tercih yapma zorunda bırakılmasından bahsetmiyorlar. Silah bırakıp Yunan işgal bölgesine geçmeseydi de vuruşmayı tercih etseydi düzenli kuvvetlerin nasıl çil yavrusu gibi dağılacağını Mustafa Kemal Nutuk’ta anlatmaktadır.
Yedibinbeşyüz kişi İnönü emrinde, yedibinbeşyüz kişi Refet Bele emrinde Yunan Ordusu ile çarpışmakta olan Ethem Kuvvetlerini arkadan çevirir. Refet Bele Ethem Kuvvetlerine saldırmak şöyle dursun geriye çekilir. Bunu da “İsmet Bey emrindeki kuvvetler yenilip kaçarlarsa, onlara daha rahat yardım edebilmek için geriye çekildiğini” Mustafa Kemal Nutuk’ta anlatarak Refet Bele’yi aşağılamaktadır.
Yani Ethem Kuvvetlerini yenmiş bir İsmet İnönü ve Refet Bele yoktur. İki ateş arasında kalmış olan Ethem’in Yunan Komutanı ile dört günlük ateşkes istemesi ve komutanları ile görüşüp kuvvetlerini dağıtması, askerlerinin son maaşlarını dağıtması, Kütahya, Sındırgı ve Susurluk üzerinden Manyas’ta baba dostu bir ailenin evine giderek bir müddet dnlenme ve hastalığının etkisinin azalmasını bekleme ve Yunan Komutanı ile müzakere ederek teslim şartlarını görüşmüş ve teslim olması hadisesinden başka ortada bir şey yoktur.
Ankara’nın ve düzenli kuvvetlerin bastırdığı bir Çerkes Ethem isyanı
ve ihaneti  yoktur.
***
Kuva-yı Milliye’nin başlattığı Milli Mücadele aslında iktidarı kimin alacağının iç savaşıydı, Bir kurtarıcı yaratmak isteyenler Milli Mücadelenin ismini “Kurtuluş Savaşı” olarak değiştirdiler. Milli Mücadeleye katılan herkes ve tabii ki Çerkes Ethem de vatanın kurtarılmasından başka bir şey düşünmüyordu. Ancak Mustafa Kemal başından beri iktidarı almayı düşünüyor ve buna uygun bir yol izliyordu. Bir mücadele’ye girenlerin nihai bir hedeflerinin olması son derece doğaldır. Ancak doğal olmayan, üzerinden yüzyıl geçmiş olayları bugün sağlıklı olarak tartışabileceğimiz bir ortamın oluşamamış olmasıdır.
Özellikle sol, Kemalist çevrelerin Atatürk tapınmacılığından kurtulup sağlıklı analizler yapabilme yeteneğine kavuşmaları gerekiyor. Devrimci olarak niteledikleri Mustafa Kemal’in değil sosyalist devrimci, burjuva devrimcisi olması mümkün değildir. Tarihin ilerleyen akışı içerisinde Burjuvazi feodalizmi tasfiye ettiği için devrimcidir. Ama Mustafa Kemal feodaliteyi tasfiye etmek yerine onunla uzlaşmıştır. Mücadele ettiği emperyalistlerle de uzlaşmış, milli mücadele esnasında kendisine en büyük yardımı eden Sovyetler Birliği’ne sırtını dönmüş ve ülkedeki sol çevrelere karşı acımasız bir mücadele başlatmıştır.
Milli Mücadele esnasında Rusya’dan yardım alabilmek için Bolşevikliğe şirin görünme yarışı gösterilen Ankara’da, Gerçek anlamda inanmış tek Bolşevik  Ethem görünüyordu. Eskişehir’de “Yeni Dünya” isimli Bolşevik fikirleri yayan bir gazete kurdurmuş ve gazeteye Bolşevik olduğuna dair de bir röportaj vermiştir.
Eğer Milli Mücadeledeki iç savaşı bir askeri bürokrat olan Mustafa Kemal değil de bir Bolşevik olan Çerkes Ethem kazansaydı, Türkiye Halkları bugün çok daha özgür, çok daha kardeş çok daha mutlu olurlardı.
Çerkeslerin, Kürtlerin, Lazların, Pomakların, Romanların, Rumlar’ın, Ermenilerin dilleri asimile edilerek yok edilmez, Türkiye çok daha renkli bir ülke olurdu.
    Ethem’in Bolşevikliği konusunu tartışmaya devam edeceğiz.


757 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HAUTİ VE ŞÜREKASI, RUSYA’YA HİZMETTE SINIR TANIMIYOR - 17/10/2021
DÇB (Dünya Çerkes Birliği) adını taşıyan bir kurum, biz “Kabrdeydik ve Kaberdey kalacağız” diyerek mikro milliyetçiliğe halkı saptırarak bölünmenin kitabını yazıyor.
DÜNYA ÇERKES KONGRESİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER - 03/10/2021
Netleşmemekle birlikte, isminin “DÜNYA ÇERKES KONGRESİ” olması hususunda bir anlayış birliğinin olduğu söylenebilir.
ITC=CHP=DP=AP=MHP=MSP=AKP - 20/09/2021
Cumhuriyet tarihi içerisinde kurulmuş olan bütün düzen partileri İslam soslu Türk ırkçısıdırlar. Farklılıklara hoşgörüleri ve tahammülleri yoktur. Hiç birinin diğerinden farkı yoktur.
ÇERKES ETHEM, DERSİM, KILIÇDAROĞLU VE CHP ÜZERİNE - 12/09/2021
Oturduğu koltuk İçin, kendi soydaşları, akrabaları ve yakınları adına tek kelam edememiş Kılıçdaroğlu Çerkes Ethem ve Çerkesler adına tek kelime edemez.
ALİ SEYİT PAŞA KOLLEKTİF YALANINA İNANACAKMIYIZ? - 30/08/2021
Çerkeslere ağır baskıların startı verilip, askeri okullarda okuyan çocuklar atılırken, rütbesi ferikliğe (Korgeneral) yükseltilmiş bir kimsenin Çerkesler için kılını kıpırdatmış olması mümkün müdür?
ASLAN ARI ANISINA - 24/08/2021
Gıyaben tanıştığımız Aslan Arı ağabeyimizle mahkemede izleyeceğimiz tavrı konuşmak İçin bir araya geldiğimizde “sakın mahkemede korkup geri adım atmayasın” dediğinde nasıl sevindiğimi anlatamam.
MUSTAFA KEMAL DİKTATÖRLÜK TARTIŞMASININ NERESİNDEDİR ? - 01/08/2021
İstiklal Mahkemeleri de Kemalist yönetimin cellatlarıydı. Hiç bir üyesi hukukçu olmayan İstiklal Mahkemelerinde avukat ve savcı da yoktu. Mahkeme iddiaları sıralıyor ve hükmünü veriyordu. Mahkeme kararlarına itiraz da mümkün değildi.
İSMAİL CANBULAT, ETHEM’DEN DAHA BÜYÜK ZULÜM GÖRDÜ - 17/07/2021
Böylesine hukuksuz ve ahlak yoksunu yüzlerce kararla İstiklal Mahkemeleri, Mustafa Kemal’in diktatörlüğünü pekiştirmişlerdi.
MET İZZET PAŞA VE ENVER PAŞA İLE BİR ANI - 10/07/2021
Enver Paşa Kolordu Kumandanı’nın aşırı Çerkesci olduğunu biliyormuş. Gayet ciddi, vakur, aynı zamanda da hissolunacak derecede asabi lisan ile ”Burası Türk ilidir ve bu ordu Türk ordusudur, bu orduya mensup olanların vazifesi evvela Türk olmaktır."
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi