• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret949264
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.859028.9747
Euro31.132931.2576
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
WAGNER, RUSYA’YA AYNA TUTTU
27/06/2023

Analistler,Rusya’yı süper güç,dünyanın en önemli güç merkezlerinden biri, askeri gücü tartışılmaz olarak değerlendiriyor ve bir çok kesim buna inanıyordu.

Dünyanın en büyük topraklarına sahip olması, petrol, doğalgaz ve zengin maden yataklarına sahip olması bu görüşü güçlendiriyordu.

Ancak korku, baskı, yolsuzluklar ve adaletsizlikler üzerine kurulmuş diktatoryal rejimler çok güçlü gibi görünseler de, içten içe çürürler ve bir zaman sonra çatır çatır yıkılıverir ve dağılırlar.

Ekim Devrimi öncesi yönetilemez hale gelen Rusya’da, Bolşeviklerin bir darbe yaparak yönetime el koymaları ve yarattıkları korku imparatorluğunun yetmiş yıl sonra kendiliğinden dağılması süreci gibi bir olguyla karşı karşıyayız.

Bu anlamda yaşanan Wagner krizi Rusya’nın ne kadar kof bir devlet olduğunu göstermesi anlamında bir ayna vazifesi görmüştür.

***

Özellikle bizim Çerkes camiasında Rusya için korkuları körükleyenler ve onunla mutlaka iyi geçinilmesi ve ona şirinlikler yapılması gerektiğini halkımıza empoze eden zevatın da ders çıkarması gereken bir süreç yaşıyoruz.

Bir anda bütün dünyanın objektiflerini çevirdiği Wagner krizi ile ilgili binlerce yorum yapıldı. Kremlin Sarayı’nın çevresindeki iki askeri gücün kapışması gibi ortaya çıkan kriz, Kremlin’i ve Putin’i hedef alınca ilginç bir hal almıştır.

Ancak görülen manzara, yirmi beş bin kişilik bir askeri gücün Rusya’yı teslim alma kapasitesinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Wagner’in Patronu Yevgeni Prigojin açtığı restoranda Putin’le, daha Moskova Belediye Başkan yardımcısı iken dostluk kurmuş ve onun aşçısı olmuştur. Daha sonra devletin ve ordunun yiyecek ihtiyacını karşılayan en büyük müteahhitlerden biri haline gelmiştir. Bu ilişki Putin’in desteğiyle Wagner’in kuruluşunu getirmiştir.

Başlangıçta isyan, Genelkurmay Başkanı Gerasimov ve Milli Savunma Bakanı Şoygu’yu hedef alıyordu. Putin’in isyanı ve Prigojin’i “vatan hainliğ” ile suçlaması ve en ağır şekilde cezalandırılacaklarını açıklaması, isyancıların Kremlin’i ve Putin’i hedef almalarını beraberinde getirmiştir.

Rostov şehrini ele geçiren isyancılar Moskova’ya doğru bir adalet yürüyüşü başlattıklarını açıklamışlardır. 400 kilometrelik Rostov-Moskova arasının ikiyüz kilometrelik bölümünde hiçbir engelle karşılaşmadan yol almışlardır. Putin’in ve Genelkurmay’ın emirlerine rağmen Rus Ordusu Wagner güçlerine ateş açmamıştır. Yani araya Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko girip bir anlaşma ve taviz zemini yaratmasa Wagner güçlerinin Moskova’ya girip Putin’i indirmesi işten bile değilmiş. Wagner güçlerinin Rostov Şehrinden kışlalarına çekilme anında halk tarafından alkışlanmaları, başarılı olmaları durumunda halkın desteğini alacaklarının bir göstergesidir. Bu da Putin yönetiminin ne kadar kof, ne kadar desteksiz ve ne kadar halktan kopuk olduğunun ispatıdır.

Bu anlamda Wagner Rusya’ya ve Dünya’ya bir ayna tutmuştur.

***

Bu arada zeka özürlü Fatih Altaylı Prigojin’i Çerkes Ethem’e benzetmiş.

Analiz yeteneği olmadan teneke gibi boş ses çıkaranlar ancak böyle laflar edebilir.

1919 yılında Türkiye işgal altındaydı ve Ethem Yunanlılarla savaşıyordu. Ve hiç bir zaman silahını Türkiye’ye çevirtmemişti.

2023 yılında Rusya Ukrayna’yı işgal etmiş, Prigojin silahını Rusya’ya çevirmiştir.

     Aradaki farkı göremeyecek derecedeki gazeteci geçinen papağanlar bu tür yorumlar yapabilirler. Ciddiye almamak lazım.


539 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi