• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret974564
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.217331.3424
Euro33.756133.8913
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
SENİNLE HELALLEŞMEYE LÜZUM GÖRMELERİ İÇİN…
23/11/2021

Sayın Kılıçdaroğlu “Helalleşmek lazım” diye bir kelam etti. Doğrusunu isterseniz ben bunun samimiyetle söylenmiş bir söz olduğuna inanmak isterdim. Ama Türkiye’de mahalleler arasında  öylesine kalın ve ses geçirmez duvarlar oluşturulmuş ki, bu duvarların değil yıkılmasını, daha da tahkim edilmesini isteyenler hurra diyerek saldırıya geçtiler.

Kılıçdaroğlu’na en sert tepki  CHP’ye yakın Kemalist çevrelerden geldi. Her çevre önce bizimle helalleşmen lazım diyerek Kılıçdaroğlu’na bağlamayla yol göstermeye kalktı. Adam böyle bir laf ettiğine pişman olmuş gibi görünüyor. Ne demek istediğini, kiminle helalleşmek gerektiğini bir türlü açıklayamadı.
Kılıçdaroğlu’na en sert tepki gösterenlerden biride İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal’dı. ”Seyit Rıza’yı da onursal üye yaparsınız artık! Başka hangi yaralar ola, kimler mağdur edilip üzülmüş, kimlerden af dilenip, kucaklaşılıp helalleşilecek? Bugüne dek yapılan açıklamalara bakılırsa, herhalde sırada İskilipli Atıf ve Çerkes Ethem olmalı! Başka?”
diyerek tweet atarak Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimine saydırmış.

Böylesine faşist unsurları içinde barındıran muhalefet partisi CHP‘nin iktidar olması durumunda bir helalleşme, yüzleşme ya da devletin halkına karşı işlediği suçlar İçin bir özür dileyebilmesi mümkün değildir.

Devlet her dönemde insan haklarını ihlal etti ve insanlığa karşı suçlar işledi. Ama 27 yıllık tek parti döneminde Türkiye halklarına karşı işlenen suçlar, yüz yıla  yaklaşan Cumhuriyet döneminin en ağır olanlardır.

Bu suçların ağırlığını omuzlarında taşıyan CHP böyle bir yüzleşmeye girebilse, Türkiye ‘de demokrasinin önünü açar. Ama bu çok zor görünüyor.
Ama Kocasakal zannetmesin ki Çerkesler sadece Çerkes Ethem meselesi ile yetinecekler. Kapatılan Çerkes Kurumları, Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü ve Çerkeslerle birlikte tüm Türkiye halklarına uygulanmış asimilasyon, imha ve inkâr politikalarının da hesabını soracak.

Ama Çerkes kardeşim, seni adam yerine koyup helalleşmeleri için, varlığını başkalarına armağan etmekten vazgeçip önce kendin olmalısın. Kraldan fazla kralcı olmaktan vazgeçip, devletin yaptığı haksızlıklara karşı dik durmayı öğrenmelisin. Ve en önemlisi Çerkesleri siyasi bir güç haline getirip kendi siyasi partin etrafında kenetlenmelisin.

Bu üç şartı yerine getirdiğinde Çerkeslerin daha saygın olacağını ve senden özür dinlendiğini göreceksin.702 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
WAGNER, RUSYA’YA AYNA TUTTU - 27/06/2023
Ancak görülen manzara, yirmi beş bin kişilik bir askeri gücün Rusya’yı teslim alma kapasitesinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi