• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam303
Toplam Ziyaret884708
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
SENİNLE HELALLEŞMEYE LÜZUM GÖRMELERİ İÇİN…
23/11/2021

Sayın Kılıçdaroğlu “Helalleşmek lazım” diye bir kelam etti. Doğrusunu isterseniz ben bunun samimiyetle söylenmiş bir söz olduğuna inanmak isterdim. Ama Türkiye’de mahalleler arasında  öylesine kalın ve ses geçirmez duvarlar oluşturulmuş ki, bu duvarların değil yıkılmasını, daha da tahkim edilmesini isteyenler hurra diyerek saldırıya geçtiler.

Kılıçdaroğlu’na en sert tepki  CHP’ye yakın Kemalist çevrelerden geldi. Her çevre önce bizimle helalleşmen lazım diyerek Kılıçdaroğlu’na bağlamayla yol göstermeye kalktı. Adam böyle bir laf ettiğine pişman olmuş gibi görünüyor. Ne demek istediğini, kiminle helalleşmek gerektiğini bir türlü açıklayamadı.
Kılıçdaroğlu’na en sert tepki gösterenlerden biride İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal’dı. ”Seyit Rıza’yı da onursal üye yaparsınız artık! Başka hangi yaralar ola, kimler mağdur edilip üzülmüş, kimlerden af dilenip, kucaklaşılıp helalleşilecek? Bugüne dek yapılan açıklamalara bakılırsa, herhalde sırada İskilipli Atıf ve Çerkes Ethem olmalı! Başka?”
diyerek tweet atarak Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimine saydırmış.

Böylesine faşist unsurları içinde barındıran muhalefet partisi CHP‘nin iktidar olması durumunda bir helalleşme, yüzleşme ya da devletin halkına karşı işlediği suçlar İçin bir özür dileyebilmesi mümkün değildir.

Devlet her dönemde insan haklarını ihlal etti ve insanlığa karşı suçlar işledi. Ama 27 yıllık tek parti döneminde Türkiye halklarına karşı işlenen suçlar, yüz yıla  yaklaşan Cumhuriyet döneminin en ağır olanlardır.

Bu suçların ağırlığını omuzlarında taşıyan CHP böyle bir yüzleşmeye girebilse, Türkiye ‘de demokrasinin önünü açar. Ama bu çok zor görünüyor.
Ama Kocasakal zannetmesin ki Çerkesler sadece Çerkes Ethem meselesi ile yetinecekler. Kapatılan Çerkes Kurumları, Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü ve Çerkeslerle birlikte tüm Türkiye halklarına uygulanmış asimilasyon, imha ve inkâr politikalarının da hesabını soracak.

Ama Çerkes kardeşim, seni adam yerine koyup helalleşmeleri için, varlığını başkalarına armağan etmekten vazgeçip önce kendin olmalısın. Kraldan fazla kralcı olmaktan vazgeçip, devletin yaptığı haksızlıklara karşı dik durmayı öğrenmelisin. Ve en önemlisi Çerkesleri siyasi bir güç haline getirip kendi siyasi partin etrafında kenetlenmelisin.

Bu üç şartı yerine getirdiğinde Çerkeslerin daha saygın olacağını ve senden özür dinlendiğini göreceksin.516 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ? - 22/06/2022
Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS… - 25/05/2022
Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.
ETHEM MESELESİNDE M. KEMAL Mİ YOKSA İNÖNÜ MÜ SUÇLUDUR? - 07/05/2022
İşte bu haksızlığı gidermek istiyorsak, iftira, yalan ve başkalarının emeğinin üzerine çökme anlayışına göre inşa edilmiş Kemalist Tarih anlayışını ideolojik olarak mahkum edebilmenin koşullarını oluşturmalıyız.
BİZ, SİZİ ÇOK İYİ TANIYORUZ - 22/04/2022
Onlar Çerkeslerin hak arama mitinglerine de karşı çıkmışlardı, Onlar Çerkesce Televizyon istenmesine de karşı çıkmışlardı, Onlar 21 Mayıslarda muhatabın karşısına çıkanlara da karşı çıkmışlardı,
ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAKFI - 21/02/2022
Çerkes Soykırım Enstitüsü’nü inşa edip, Çerkes Soykırımı, sürgünü tarihi konularını araştıracak doktora, yüksek lisans ve doçentlik bursları vererek bilim dünyasının meselemize ilgisini sağlamak ve kendi bilim insanlarımızı yetiştirmektir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi