• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam295
Toplam Ziyaret884700
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
HALKIMIZIN OZANIYIZ AYNI ZAMANDA
13/02/2022
Sevgili Okuyucularım,
Milletimle ilgili hep büyük hayallerim oldu. Hep özgür ve bağımsız bir milletimiz ve devletimiz olsun istedim. Onun için ataları gibi kahramanca savaşan, mücadele eden, fedakarlıklar yapan bir halkım olmasını gerçekten çok istedim. Ama bu fedakarlıkları yapmaktan, harekete geçmekten çok uzak, kraldan fazla kralcı, gerektiğinde ihbarcı, bir şeyler yapmak isteyen insanların önünde set oluşturan ve karalayan bir Çerkes Halkıyla karşılaştığımda da hayal kırıklıklarım olmadığını söylersem ne olur bana darılmayın.
Ancak Çerkeslerin yaşadıkları büyük kırılmaları, travmaları ve acıları okuyup araştırdıkça bu halkı harekete geçirecek mekanizmaları ve fikri iklimi oluşturamadığımız için suçladığım, öncelikle kendimden başlayarak tüm Çerkes aydınlarının olduğunu düşünüyorum.
Şili’li Ozan Hektor Jara’nın dediği gibi “Şu gönlüm çok şeyler yapmak istiyor, ama ben yapabileceklerimi yapmalıyım.” sözünden yola çıkarak herkesin bir şeyler yapabileceğini düşünüyoruz.
Herkes ama herkes bir şeyler yapabilir, bir şeyin ucundan tutabilir, bir yüke omuz verebilir. Bunları yapma konusunda bir miktar yol alabilirsek toplum olarak yükseldiğimizi ve çok daha saygın bir konuma geldiğimizi göreceğiz.
En çok mücadele etmemiz gereken şeylerden biri de “Hariçten gazel okuyanlardır.” Adam okuyup makam mevki sahibi olmuş, çalışmış çok para kazanmış ama Çerkes Halkı için yaralı parmağa işememiş, sonra da karşımıza geçip akıl veriyor: Çerkesler şöyle yapmalı, böyle yapsaydı diye adeta dalga geçiyor.
Bu tür konforlu alanlarından çıkmayan canı ve malı kıymetli kişileri ya sahaya çekip yükün bir kısmını taşımasını sağlayacağız, ya da onların söz söyleyip moralleri bozmasına müsaade etmeyeceğiz.
***
Bu uzun girizgahtan sonra birazda son dönemde gerçekleştirdiğimiz şeylerden bahsetmek istiyorum.
İstanbul Maltepe Çerkes Derneği’nin kiracı olarak bulunduğu binanın kentsel dönüşüme girip yıkılması üzerine yeni bir mekan arayışına girdik.
Maltepe Çarşısı içerisinde son derece ferah bir yer kiralayarak ismini “MAKSIME KÜLTÜR MERKEZİ” koyduk. Maksime Kültür Merkezi Maltepe Çerkes Derneği’nin işletmecisi ve kiracısıdır. İşletme Maksıme Turistik Tesis İşletmeciliği ve Prodüksiyon Tic.ltd Şirketi tarafından yapılmaktadır.
Maksıme Kültür MERKEZİ’ni dünyadaki benzerlerinden ayıran en önemli farkı, isminde geçen Maksıme’yi bir marka olarak tescil ettirip ticari anlamda piyasaya sürmüş olmasıdır. Her değeri yağmalanmış Çerkes Halkının milli bir değeri olan Maksıme’nin emin ellerde korumaya alınmış olması ulusal kimlik inşasında önemli bir kilometre taşının konmuş olması anlamına gelmektedir.
Ayrıca Maksıme Kültür MERKEZİ’NDE mütevazi bir sahne ve sahnenin ortasında bir nota sehpası bulunmaktadır. Bu sahnede haftada iki gün bazen daha fazla canlı Çerkesce  şarkılar söylüyoruz.
Amacımız şarkıları diriltmek, canlandırmak ve hayata geçirmektir. Adı üstünde “canlı performans” gerçekleştiriyoruz. Şarkılar dile geliyor ve canlanıyor, dinleyenler öğreniyor, milli duyguları harekete geçiyor. Burada yeni şarkıların ortaya çıkması, yeni bestelerin, bestecilerin ve şarkıcıların ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. O mütevazi sahne ve nota sehpası da “Diaspora Çerkes Müzik Akademisi”nin hayata geçirilmesinde önemli bir kilometre taşını oluşturacaktır.
Bazı aklıevveler de “Altmış küsür yaşında adam, şarkı söylemeye utanmıyor mu, cümbüşçü Murat“ gibi laflarla sosyal medyada laf sokmaya çalışıyor.
Öncelikle şunu belirtmek isterim:

Ben Çerkesce besteleri olan, 16 şarkıdan oluşan bir albümü bulunan MESAM (Musiki Eserleri Meslek birliği) üyesi bir besteci ve ozanım. Ömrüm yettiği sürece, dilimin bayrağı olan Çerkesce şarkılarımızı söylemeye devam edeceğim. Bizim şarkılarımız sonsuza kadar yaşasın diye bir çabanın içerisindeyiz. Bize laf sokmaya çalışanların söyledikleri sinek vızıltısı kadar bir değer taşımamamaktadır.
***
Maksıme Kültür Merkezi‘nin ve  Maksıme satışlarının gelirleri, oluşturmayı planladığımız “Çerkes Soykırımı ve Sürgününü Araştırma Enstitüsü Vakfı”na bağışlanacaktır.
Bu vakıf Çerkes Soykırımı ve Sürgünü ile ilgili araştırma yapacak Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine burs verecektir. Yani kendi meselemizle ilgili bilim insanlarımızı yetiştirecek yatırımı, ortamı ve iklimi yaratacağız.
Mart ayı sonuna yetiştirmeye çalıştığımız burs gecesi ile ilgili ayrıntıları önümüzdeki günlerde duyurmaya devam edeceğiz.
Hep birlikte başaracağız.
Tzekotme ti L’eş / Birlikteysek güçlüyüz!


1107 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ? - 22/06/2022
Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS… - 25/05/2022
Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.
ETHEM MESELESİNDE M. KEMAL Mİ YOKSA İNÖNÜ MÜ SUÇLUDUR? - 07/05/2022
İşte bu haksızlığı gidermek istiyorsak, iftira, yalan ve başkalarının emeğinin üzerine çökme anlayışına göre inşa edilmiş Kemalist Tarih anlayışını ideolojik olarak mahkum edebilmenin koşullarını oluşturmalıyız.
BİZ, SİZİ ÇOK İYİ TANIYORUZ - 22/04/2022
Onlar Çerkeslerin hak arama mitinglerine de karşı çıkmışlardı, Onlar Çerkesce Televizyon istenmesine de karşı çıkmışlardı, Onlar 21 Mayıslarda muhatabın karşısına çıkanlara da karşı çıkmışlardı,
ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAKFI - 21/02/2022
Çerkes Soykırım Enstitüsü’nü inşa edip, Çerkes Soykırımı, sürgünü tarihi konularını araştıracak doktora, yüksek lisans ve doçentlik bursları vererek bilim dünyasının meselemize ilgisini sağlamak ve kendi bilim insanlarımızı yetiştirmektir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi