• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam288
Toplam Ziyaret884693
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
ÇERKESLER, ETHEM, KEMALİZM VE NUTUK ÜZERİNE
11/12/2021
Sevgili Okuyucular,
Çerkesler son günlerde hiç olmadığı kadar gündem olmaya başladı. Tabiî ki bu iyi bir şey. Her ne kadar bu gündemden birileri rahatsız olsa da, gerçeklerin er ya da geç dile gelmek gibi bir huyu vardır. DW Türkçe’de değerli büyüğümüz Fahri Huvaj’ın dile getirdiği gerçekler birilerini rahatsız etmiş olmalı ki, bir şeylerin üstünü örtmek isteyenler bir anda telaşa kapıldı...
Doğru, kim tarafından söylenmiş olursa olsun gerçekliğinden bir şey kaybetmez. Çerkeslerin asimile olduğu ve edildiği  gün gibi
inkâr edilemez bir gerçektir.
DW Türkçe’de söylenenlerin çok daha fazlası vardır, eksiği yoktur. Bu söylenenler birçok mecrada dile getirilmiş olmasına rağmen, neden şimdi Türkiye bir tepki verme gereği duydu?
Bu gerçeklerin DW Türkçe gibi dünya çapında tanınan saygın bir kanalda dile gelmiş olması, asimilasyoncuları ve onların kap-kacak ve kemik yalayıcılarını telaşlandırdı. ”Asimilasyon yoktur“ diyen Çerkesler ya dilini ve kimliğini kaybetmiş zavallılardır, ya da sistemin işbirlikçileridir. O kesimi ya dönüştürüp Çerkes Kimlik bilincini savunur hale getireceğiz ya da Çerkes dünyasından tasfiye edeceğiz.
Çerkes dünyasında kanaat önderi geçinip, DW Türkçe’ye “bizim işimize karışmak size düşmez” diye atar yapanlara cevabımız: ”Çerkes meselesi bir dünya ve insanlık meselesidir. Bu konuda dünyanın neresinden olursa olsun bize destek olan ve kamuoyu yaratan herkese müteşekkir olmamız gerekir“ diyoruz.
Ben,Çerkes asimilasyonunu dile getirdiği için DW Türkçe’ye kendi  adıma ve benimle aynı düşünceleri paylaşan tüm kesimler adına teşekkür ediyorum.
***
Geçtiğimiz günlerde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Sayın Merkez Bankası Başkanı kıvırmayalım lütfen. Sen sayın Cumhurbaşkanına gider mi yapıyorsun, yoksa ekonomik kurtuluş savaşının en hararetli günlerinde Çerkez Ethem gibi saf mı değiştirdin? Faiz lobisinin adamı mı oldun?” dedi tweeter hesabından.
Ve tabi yine çarşı karıştı Çerkes dünyasında. ”Hain senin babandır, deden samanlıkta saklanırken, Ethem Bey Yunan’a karşı savaşıyordu” gibi beylik laflarımız sıralandı ve özür dilemesi istendi.
İnanın Türkiye’de toplumun % 90’ı Tanju Özcan gibi düşünüyor. O yüzden Nedim Şener, Fatih Altaylı, Murat Bardakçı gibi televizyon ve kamuoyu önüne çıkan onlarcası Tanju Özcan gibi düşünüyor. Düşünmeleri de son derece doğal. Çünkü içinden geçirildiğimiz tek tipleştirici eğitim sistemi başka türlü düşünmeyi engelliyor. İhanet, hainlik gibi kavramlar kullanıldığında zihin dünyalarında Çerkes Ethem ve Çerkesler akıllarına geliyor.
Çerkes milletinin karşı karşıya olduğu var olma ve yok olma noktasında Çerkes Ethem çok son sıralarda yer alıyor. Ama Çerkes kimlik bilinci zayıf olan rahmetlik Ethem Bey sayesinde gündeme geliyoruz. Türk ırkçılarının Çerkesleri hainlikle suçlamaları onları anti-faşist saflara yaklaştırıyor. Bu da gerçek mücadelenin nasıl yapılması gerektiği konusunda bize bir şeyler öğretiyor.
Ethem Bey meselesinde herkes bir şeyler yazdı. Ama Çerkes Ethem konusunda Çerkesler hiç bir şey yazmadı.
Çerkeslik meselesinde son sıralarda yer aldığına inandığım “Çerkes Ethem” meselesini kitap olarak yazmaya karar verdim. Bu meseleyi üç kitap olarak yazacağım:
“Çerkes Ethem İçin ne dediler-1“
Bu güne kadar benim tespit edebildiğim 24 kitabın değerlendirmesi olacak.
“Çerkes Ethem İçin ne dediler-2”
Yakın tarih çalışan 200 civarında çalışmada mutlaka Çerkes Ethem konusu geçiyor. Bu çalışmalardan önemli gördüklerimi değerlendireceğim bir kitap olacak.
Üçüncü kitabımızın konusunu ise “Çerkes Ethem Meselesi”ne bizim nasıl bakmamız gerektiği hususu oluşturacak.
Şimdi sizlerle üzerinde çalıştığım, Çerkes Ethem’le ilgili kitapların listesini paylaşacağım.
Bu listede olmayan sizin bildiğiniz bir kitap olursa benimle paylaşırsanız minnettar olacağım.
1-) Çerkez Ethem Kuvvetlerinin ihaneti-Yunus Nadi, 1955
2-) Çerkez Ethem’in İhaneti-Zeki Sarıhan,1984
3-) Çerkez Ethem -Ahmet Efe, 2007
Yeminli bir Çerkes düşmanının ihaneti ispatlamaya çalıştığı bir tuğla paçavrası.
5-) Gizli Belgelerle Çerkes Ethem-Ergun Hiçyılmaz, 1993
6-)Yeşil Ordu ve Çerkes Ethem-Sadi Borak, 2004
7-) Ethem –Prof. Şaduman Halıcı, 2016
8-) Çerkes Ethem Olayı-Cemal Şener 1984
9-)Çerkez Ethem,Tamamlanmış Dosya, 2004
10-) Baki İlk Selam, Çerkes Ethem, Emrah Cilasun, 2004
11-) Çerkes Ethem, Gerçek Yaşam Öyküsü, Hüseyin Aykol 2000
12-)Ethem Bey’in Sürgün Yılları ve Simav olayları, Dr. Recep Albayrak, 2004
13-) Çerkez Ethem, Ahmet Seyrek, 2019
14-) Milli Mücadele’de İsyanlar ve Çerkes Ethem, 2020
15-) Çerkes Ethem, Apoletsiz General, Turgut Türksoy, Roman, 2013
16-) Çerkes Ethem, Ben Hainmiyim?, Yılmaz Koç, Roman, 2013
17-) Bir Vatan Aşkına-Güner Kuban, Roman, 2016
18-) Çerkez Ethem, Suat Yalaz, Belgesel Resimli Çizgi Roman
19-) Nutuk’a Cevaplar, 2015
Ethem Bey’in 1927 yılında Nutuk daha okunmadan Milliyet Gazetesinde yayınlanan kendisiyle ilgili bölümlerine Mısırda yayınlanan bir gazete vasıtasıyla verdiği cevaplar.
20-) Çerkes Ethem Meydan Okuyor, 2015.
Ethem Beyin kendi el yazısıyla yazdığı “Risale-Buroşür” adını verdiği tek anıları, Reşit Beyin eşi tarafından Latin harflerine çevrilmiştir. Emrah Cilasun’un bazı bölümlerini “Baki İlk Selam” kitabında yayınladığı anıların tamamının kitaplaştırılmış halidir.
21-) Çerkes Ethem’in Hatıraları, 1962, Dünya Yayınları
22-) Çerkes Ethem, Anılarım, 1993, Berfin Yayınları
23-) Çerkez Ethem’in Anıları, Nokta Kitap
24-) Çerkes Ethem,Hatıralarım, 2014, Bizim Kitaplar.
Son dört kitap Dünya Yayınları tarafından 1962 yılında basılmış olan hatıraların tekrarıdır. Bu hatıraların Ethem Bey tarafından yazılmadığı, belki de  çalınan hatıralarının tahrif edilmiş şekli olduğu düşünülmektedir.
***
Sevgili Çerkes Kardeşlerim,
Yukarıda sıraladığım kitapların kaçından haberin var?
O kitapların başlıklarında ve içlerinde canla başla Ethem Bey’in hainliği pekiştirilmeye çalışılırken neden hiç sesin çıkmadı?
Şimdi Tanju Özcan kendisine öğretilmiş yalana inanarak iki kelam etti diye neden ayranın kabarıyor? Tüm bu ihanet yalanının ve Türk Tarih Tezinin kaynağı, Mustafa Kemal’in 1927 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası Kurultayı’nda okuduğu Nutuk’tur.

Gelecek yazımızda, Mustafa Kemal Nutuk’ta Ethem Bey’i nasıl suçlamış bunu paylaşacağız ve Kemalizm konusundaki tutumumuzun ne olması gerektiğini netleştirmeye çalışacağız.788 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
AYNI GÜN İKİ MANYAS’LI ÇERKES VEFAT ETTİ - 22/11/2022
Çerkes Halkı kendisine zerre kadar yararı olmamış Çerkes Ünlüler yerine, milletine hizmet etmiş gerçek emekçi kahramanlarıyla övünmeyi de bir gün öğrenecektir elbet.
DÇB VE RUSYA’NIN PAYANDALARI ÖZÜR DİLEYECEK Mİ? - 22/06/2022
Gelin en kısa zamanda Çerkes Halkından özür dileyin. Bu güne kadar yapmış olduğunuz iyi şeyleri de heba etmiş olmayın.
21 MAYIS’TAN KALAN DEĞERLİ MİRAS… - 25/05/2022
Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yılı Çerkeslerin hem ideolojik, hem de fiili birlikteliği konusunda önemli adımların atıldığı tarihi bir yıl olarak anılmayı hak edecektir.
ETHEM MESELESİNDE M. KEMAL Mİ YOKSA İNÖNÜ MÜ SUÇLUDUR? - 07/05/2022
İşte bu haksızlığı gidermek istiyorsak, iftira, yalan ve başkalarının emeğinin üzerine çökme anlayışına göre inşa edilmiş Kemalist Tarih anlayışını ideolojik olarak mahkum edebilmenin koşullarını oluşturmalıyız.
BİZ, SİZİ ÇOK İYİ TANIYORUZ - 22/04/2022
Onlar Çerkeslerin hak arama mitinglerine de karşı çıkmışlardı, Onlar Çerkesce Televizyon istenmesine de karşı çıkmışlardı, Onlar 21 Mayıslarda muhatabın karşısına çıkanlara da karşı çıkmışlardı,
ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAKFI - 21/02/2022
Çerkes Soykırım Enstitüsü’nü inşa edip, Çerkes Soykırımı, sürgünü tarihi konularını araştıracak doktora, yüksek lisans ve doçentlik bursları vererek bilim dünyasının meselemize ilgisini sağlamak ve kendi bilim insanlarımızı yetiştirmektir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi