• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam257
Toplam Ziyaret749052
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.28098.3141
Euro10.065710.1060
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
NEDİM ŞENERLERİ YARATAN KEMALİST TARİH ANLAYIŞIDIR
18/03/2021

Doğrusunu isterseniz Çerkes Ethem’le ilgili olarak Nedim Şener gibi birilerinin ortaya çıkıp “hain” sıfatını kullanması bizim Çerkes cemaatinde biraz ayran kabarması yaratıyor. Sonra her şey sütliman olup yolunda devam ediyor.

Bu tür çıkışlardan sonra bizimkilerin yaptıkları savunmaları okuyunca beni bir gülme alıyor. Sosyal medyada karşı çıkışlardan bazı örnekler vermek istiyorum:

- Bizden kan çıkar, hain çıkmaz.

- Hain senin babandır.

- Biz olmasaydık bu ülke kurulamazdı.

- Çerkes Ethem bir kahramandır, asıl onu hain ilan edenler haindir.“
… gibi paylaşımlardan sonra Ethem Bey’in Mustafa Kemal’le birlikte Ankara’da çekilmiş resmini koyarak onu aklamaya çalışmalarını çok ironik ve zavallıca bulurum. Onu hain ilan edenin yanına monte ederek onu kahraman yapamazsınız. Tam tersine onu hain ilan eden anlayışa karşı demokratik eleştiri geliştirerek, yeni bir tarih anlayışının ortaya çıkmasına katkı sunarak Ethem Beyi ve onunla birlikte haksızlığa uğramış tüm gerçek halk kahramanlarını savunabilirsiniz.

Ethem Bey, hakkında en çok kitap yazılmış tarihi şahsiyetlerden biridir. Ancak yazılan tüm bu kitaplar ve okullarda okutulan tarih kitapları Ethem Bey’in hainliğini pekiştirmek için yazılmıştır. Bu kitapların saldırısının kaynağı 1927 yılında Mustafa Kemal’in Cumhuriyet Halk Fırkası Kongresi’nde altı günde okuduğu nutuk adlı eserdir.

Onun için Ethem Beyle Mustafa Kemal’in Resimlerini yan yana paylaşmayı çok  çaresizce ve ne yapılmasını gerektiğini bilmeyen bir halkın çırpınışları olarak görürüm.

Ethem Beyle ilgili yazılmış onlarca eser hainliğini pekiştirme mücadelesi verirken, bazıları ya o kadar da değil gibi ortadan laflar etmektedir.

Malesef bugüne kadar Ethem Beyle ilgili olarak onlarca kitap yazılırken, Çerkeslerden bu konuyu yazabilmiş bir tek kişinin çıkmamış olması acı vericidir.

Ethem Beyin Yeğeni Güner Kuban’ın roman tarzında yazdığı “Bir Vatan Aşkına” kitabı hiç yazılmamış olsaydı daha iyi olurdu. Kendisini tanıdığım Güner Kuban, hayatımın anlamı dediği kitabında, amcasını hain ilan eden Mustafa Kemal’i aklama mücadelesine girerek Kemalist tarih yazıcılarına koz vermiştir.

Yine Reşit Beyin kızının torunu olan Emrah Cilasun yazdığı “Baki İlk Selam” kitabında Çerkes Ethem’den bir Bolşevik lider çıkarmaya çalışmıştır.

“Aslanlar Kendi tarihlerini yazana dek, av hikayeleri hep avcıları övmeye devam edecektir.” Çerkesler’de kendi tarihleriyle birlikte Türkiye’nin demokratik tarihinin yazımına katkı sunmadıkça, biz daha çook Nedim Şenerler görürüz.

Yaptığımız mücadele sivrisineklere ateş ederek bataklıkla mücadele edeceğini zanneden zavallılara benziyor. Türkiye’deki antidemokratik Kemalist ırkçı bataklığın kurutulmasana omuz vermezsek daha onlarca Nedim Şenerler çıkmaya devam edecektir.372 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GENOCİDE-SOYKIRIM NEDİR? ÇERKES SOYKIRIMI ÜZERİNE - 16/05/2021
Asıl mücadelemiz, dünyanın ve muhatabın soykırımı kabul etmesi, tazminat ödenmesi ve topraklarımızın iadesi için olacaktır.
ROMANLAR GÜNÜ KABUL EDİLİRKEN, ÇERKESLER DE ÖZÜR BEKLİYOR - 17/04/2021
Yapılan bu büyük haksızlıkla ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti özür dilemelidir. Bu özür Türkiye’yi küçültmez, tam tersine büyütür. Toplumsal barışa katkı sağlar, ülkemizi zenginleştirir.
DEVLET, GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ İÇİN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 09/04/2021
Gönen-Manyas Çerkeslerine sürgün tebligatının yapıldığı 2 Mayıs 1923 tarihinin yıldönümüne yaklaşırken, Devletin kuruluşunda kanı, teri ve emeği olan Çerkeslere bir özür borcunun olduğuna inanıyoruz.
İNÖNÜ, MUSTAFA KEMAL’İN ÜSTÜNÜ ÇİZMEK İSTEMİŞTİ - 28/02/2021
1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti, üç yıl içerisinde anıt mezarı tamamlayarak 1953 yılında büyük bir törenle Atatürk’ü bugünkü yerine taşıdı. Koruma kanunu çıkartarak, İnönü tarafından unutturulmak istenen Atatürk kültü yeniden inşa edildi.
ONUNCU YILDÖNÜMÜNDE ÇHİ (ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ) - 06/02/2021
ÇHİ’nin Çerkes Halkına bıraktığı en büyük miras, talep edebilme kültürü, itiraz ve görünürlüğün sağlanmasıdır. Bu özel dönem kitaplarının yazılmasını ve belgesellerinin çekilmesini bekliyor.
TARİH, NEDEN “ETHEM’İN İHANETİYLE” BESLENMEK ZORUNDA? - 16/01/2021
Türkiye Cumhuriyeti’nde meşruiyet arayan her yazar, çizer, şair, tarihçi, düşünür geçinen herkes Kemalist ideolojiye hizmet için mutlaka hain Çerkes Ethem yalanına sarılır.
İNÖNÜ ZAFERİ BİR YALAN MIDIR? - 10/01/2021
Refet Paşa İnönü Zaferi için pek inançlı görünmüyor. Bu açık. Bir başka Kurtuluş Savaşı Komutanı da çok dikkatli fakat çok anlamlı ifadeler kullanıyor.
MUSTAFA KEMAL ÇANAKKALE KAHRAMANI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2020
Mustafa Kemal’in Çanakkale Destanı’nı yazdığını düşünür herkes. Oysa Çanakkale bir deniz savaşıdır ve orada Mustafa Kemal hiç yoktur. Kara savaşları Gelibolu Yarımadası’nda geçmektedir. Gallipoli Savaşı olarak bilinir bütün dünyada.
ÇERKEZLİK GAYRETİNİ KİMLER UYANDIRDI? - 23/12/2020
Samimiyetle söyleyeyim ki verecek cevap bulamadım. Şaşırdım. İşte bu halet-i ruhiye içinde olan bana, ÇERKEZ ETHEM denildi.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi