• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam87
Toplam Ziyaret787347
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
SENİNLE HELALLEŞMEYE LÜZUM GÖRMELERİ İÇİN…
23/11/2021

Sayın Kılıçdaroğlu “Helalleşmek lazım” diye bir kelam etti. Doğrusunu isterseniz ben bunun samimiyetle söylenmiş bir söz olduğuna inanmak isterdim. Ama Türkiye’de mahalleler arasında  öylesine kalın ve ses geçirmez duvarlar oluşturulmuş ki, bu duvarların değil yıkılmasını, daha da tahkim edilmesini isteyenler hurra diyerek saldırıya geçtiler.

Kılıçdaroğlu’na en sert tepki  CHP’ye yakın Kemalist çevrelerden geldi. Her çevre önce bizimle helalleşmen lazım diyerek Kılıçdaroğlu’na bağlamayla yol göstermeye kalktı. Adam böyle bir laf ettiğine pişman olmuş gibi görünüyor. Ne demek istediğini, kiminle helalleşmek gerektiğini bir türlü açıklayamadı.
Kılıçdaroğlu’na en sert tepki gösterenlerden biride İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal’dı. ”Seyit Rıza’yı da onursal üye yaparsınız artık! Başka hangi yaralar ola, kimler mağdur edilip üzülmüş, kimlerden af dilenip, kucaklaşılıp helalleşilecek? Bugüne dek yapılan açıklamalara bakılırsa, herhalde sırada İskilipli Atıf ve Çerkes Ethem olmalı! Başka?”
diyerek tweet atarak Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimine saydırmış.

Böylesine faşist unsurları içinde barındıran muhalefet partisi CHP‘nin iktidar olması durumunda bir helalleşme, yüzleşme ya da devletin halkına karşı işlediği suçlar İçin bir özür dileyebilmesi mümkün değildir.

Devlet her dönemde insan haklarını ihlal etti ve insanlığa karşı suçlar işledi. Ama 27 yıllık tek parti döneminde Türkiye halklarına karşı işlenen suçlar, yüz yıla  yaklaşan Cumhuriyet döneminin en ağır olanlardır.

Bu suçların ağırlığını omuzlarında taşıyan CHP böyle bir yüzleşmeye girebilse, Türkiye ‘de demokrasinin önünü açar. Ama bu çok zor görünüyor.
Ama Kocasakal zannetmesin ki Çerkesler sadece Çerkes Ethem meselesi ile yetinecekler. Kapatılan Çerkes Kurumları, Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü ve Çerkeslerle birlikte tüm Türkiye halklarına uygulanmış asimilasyon, imha ve inkâr politikalarının da hesabını soracak.

Ama Çerkes kardeşim, seni adam yerine koyup helalleşmeleri için, varlığını başkalarına armağan etmekten vazgeçip önce kendin olmalısın. Kraldan fazla kralcı olmaktan vazgeçip, devletin yaptığı haksızlıklara karşı dik durmayı öğrenmelisin. Ve en önemlisi Çerkesleri siyasi bir güç haline getirip kendi siyasi partin etrafında kenetlenmelisin.

Bu üç şartı yerine getirdiğinde Çerkeslerin daha saygın olacağını ve senden özür dinlendiğini göreceksin.201 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BEN HER ANMA GÜNÜ HASTA OLURUM - 14/11/2021
Nutuk’un tarihi yanlış anlattığını, Kuvva-i Milliye kahramanlarının emeğini gasp ettiğini ispatlayacak gerçek tarihçilerle dayanışma içinde olmamız gerekiyor.
HAUTİ VE ŞÜREKASI, RUSYA’YA HİZMETTE SINIR TANIMIYOR - 17/10/2021
DÇB (Dünya Çerkes Birliği) adını taşıyan bir kurum, biz “Kabrdeydik ve Kaberdey kalacağız” diyerek mikro milliyetçiliğe halkı saptırarak bölünmenin kitabını yazıyor.
DÜNYA ÇERKES KONGRESİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER - 03/10/2021
Netleşmemekle birlikte, isminin “DÜNYA ÇERKES KONGRESİ” olması hususunda bir anlayış birliğinin olduğu söylenebilir.
ITC=CHP=DP=AP=MHP=MSP=AKP - 20/09/2021
Cumhuriyet tarihi içerisinde kurulmuş olan bütün düzen partileri İslam soslu Türk ırkçısıdırlar. Farklılıklara hoşgörüleri ve tahammülleri yoktur. Hiç birinin diğerinden farkı yoktur.
ÇERKES ETHEM, DERSİM, KILIÇDAROĞLU VE CHP ÜZERİNE - 12/09/2021
Oturduğu koltuk İçin, kendi soydaşları, akrabaları ve yakınları adına tek kelam edememiş Kılıçdaroğlu Çerkes Ethem ve Çerkesler adına tek kelime edemez.
ALİ SEYİT PAŞA KOLLEKTİF YALANINA İNANACAKMIYIZ? - 30/08/2021
Çerkeslere ağır baskıların startı verilip, askeri okullarda okuyan çocuklar atılırken, rütbesi ferikliğe (Korgeneral) yükseltilmiş bir kimsenin Çerkesler için kılını kıpırdatmış olması mümkün müdür?
ASLAN ARI ANISINA - 24/08/2021
Gıyaben tanıştığımız Aslan Arı ağabeyimizle mahkemede izleyeceğimiz tavrı konuşmak İçin bir araya geldiğimizde “sakın mahkemede korkup geri adım atmayasın” dediğinde nasıl sevindiğimi anlatamam.
ÇERKES ETHEM KAZANSAYDI NASIL OLURDU? - 14/08/2021
Eğer Milli Mücadeledeki iç savaşı bir askeri bürokrat olan Mustafa Kemal değil de bir Bolşevik olan Çerkes Ethem kazansaydı, Türkiye Halkları bugün çok daha özgür, çok daha kardeş çok daha mutlu olurlardı.
MUSTAFA KEMAL DİKTATÖRLÜK TARTIŞMASININ NERESİNDEDİR ? - 01/08/2021
İstiklal Mahkemeleri de Kemalist yönetimin cellatlarıydı. Hiç bir üyesi hukukçu olmayan İstiklal Mahkemelerinde avukat ve savcı da yoktu. Mahkeme iddiaları sıralıyor ve hükmünü veriyordu. Mahkeme kararlarına itiraz da mümkün değildi.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi