• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret972148
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.817230.9407
Euro33.240733.3739
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI
05/12/2023
Geçtiğimiz günler Çerkes Dünyasında, Çerkesliğe emek vermiş büyüklerimizin yaprak dökümü gibiydi. Çok değerli büyüklerimizin ölüm haberleri maalesef peşpeşe geldi.
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.
***
Biz de bir grup arkadaşımızla birlikte 24 Kasım 2023 tarihinde vefat eden değerli büyüğümüz Mustafa Bakıcı’nın cenaze töreni için yerleşmiş olduğu Yalova’nın Çavuş köyüne gittik. Mustafa Bakıcı Ağabeyimiz Düzce’de doğmuş Almanya’ya gitmiş, Almanya’da Çerkes Derneklerinin kuruluşlarında, yönetimlerinde bulunmuş gönlü Çerkeslik için atan bir büyüğümüzdü. Türkiye’ye döndükten sonra Kafkas Aşındırıcı Limited şirketini kurmuş bir sanayiciydi. Türkiye’de camiamızın ve derneklerimizin içinde bulunmuş ve kurumlarımıza maddi ve manevi desteklerini hiç esirgememişti. Cenaze törenine katılıp, onu, çok severek yerleştiği Yalova’nın Çerkes Köyü olan Çavuşköy’de toprağa emanet ettik. Mekanı cennet olsun.
***
Yalova’da bir yamacın eteğinden başlayarak tepeye doğru bir tespih tanesi gibi dizilmiş beş köy bulunuyor. Karadere, Fevziye, Çavuşköy, Ahmediye ve Örencik. Cenaze için gittiğimiz Çavuşköy’de Mezguaşe’nin yeri diye adlandırılmış, Gönül Hanımın işlettiği Kafe-Restaurant otantik Çerkes yemeklerini sunuyor. Cenaze’den sonra oturduğumuz ve yemek yediğimiz bu sıcak ve kaliteli mekan insanın içini ısıtıyor. Hele isminin Mezguaşe (Orman tanrısı, Kraliçesi) olması ayrıca insana keyif veriyor. İnsan ister istemez nereden nereye demeden edemiyor. Çerkesce konuşmanın yasaklandığı, Çerkes Köylerinin isimlerinin değiştirildiği dönemlerden mekanlara ÇERKESCE isimlerin verildiği dönemlere ulaşabildik.
O bölgeye İstanbul ve Ankara’dan göç eden çok sayıda Çerkes aile bulunuyor. Bu ailelerden biri de Saim Sezgin-Emine Aslandok Sezgin çifti Fevziye köyüne yerleşenlerden. Cenazede rastladığımız Saim Sezgin dostumuzla görüştük. Saim Sezgin inşaat mühendisidir ve ömrünü Çerkesliğe adayan soydaşlarımızdandır. Hem eğitimli, hem de bilinçli olan insanlar gittikleri yerlerde fark yaratıyorlar ve Çerkesliğin damgasını vuruyorlar. İstanbul’da görüştüğümüz zamanlarda, Saim Sezgin Çerkeslerin bu ülkede yaşadığını anlatan bir proje üzerinde çalıştığını söylüyordu. Ama insan gözüyle görmeyince yapılan şeyin ne anlama geldiğini anlayamıyor. Köy Meydanının bir köşesine Oşhamefe’nin oldukça heybetli bir maketini inşa etmişler, Oşhamefe’nin üzerine bir Setenay Guaşe’nin başı yerleştirilecek. Çerkes evi, Çerkes Avlusu ve bir Çerkes Müzesi’nin de olduğu bir meydan düzenlemesi adım adım ilerliyor. Bu çalışmada Saim Sezgin’in en büyük destekçisi köy muhtarı Necmi Yüksel. Bütün Çerkes köylerinin böyle Çerkes kimlik bilincine sahip muhtarlara sahip olmasını temenni ediyoruz. Çerkesler yaşadıkları alanlara damga vururlarsa asimilasyona karşı direniş hatlarını oluşturabilirler. Bu çalışmanın tüm diaspora Çerkeslerinde örnek teşkil etmesini diliyoruz.
Saim Sezgin dostumuzu ve Muhtarımız Necmi Yüksel’i yürekten kutluyor ve yanlarında olacağımızı belirtiyorum. Çektiğimiz fotoğrafları da paylaşıyorum.
 
741 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
WAGNER, RUSYA’YA AYNA TUTTU - 27/06/2023
Ancak görülen manzara, yirmi beş bin kişilik bir askeri gücün Rusya’yı teslim alma kapasitesinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
ÇERKESLER DEMOKRASİDEN YANA OLMAYA MECBURDUR! - 23/04/2023
Türkiye’de iç dinamizmle hiç bir şey gerçekleşmemektedir. Her gelişme dışarıdan empoze edilerek gelişmektedir. Türkiye’de de demokrasi yolunda bir gelişme olabilmesi için Avrupa Birliği dışında bir yol görülmemektedir.
ÇERKESLER, NEDEN KİMLİK BİLİNCİNE SAHİP VEKİL ÇIKARAMAZ? - 15/04/2023
Kayseri’de Çerkesleri kaale almayan siyasi partilere verilmiş bir ültimatomdur Mutlu Akkaya’nın adaylığı. Ben de Kayseri’de yaşıyor olsaydım oyumu tabii ki Mutlu Akkaya’ya verirdim.
MEHMET ASLANTUĞ’DAN ÇERKESLER’E VEKİL OLUR MU? - 31/03/2023
Hayır, Aslantuğ’un Çerkeslerin talepleri ile ilgili bir problemi olsaydı yaşadığı şehir olan İstanbul’daki Çerkes kurumlarından birinin olsun kapısını çalardı bugüne kadar.
NUTUK ÜZERİNDEN TARİH OKUMASI, ETHEM VE NAZIM - 24/01/2023
Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir askerin yazdığı savaş anıları, o ülke tarihinin temelini oluşturmaz. Neredeyse bütün tarihçiler Mustafa Kemal’in Nutuk’undan yola çıkarak Çerkes Ethem’i hain ilan etme yarışına girerler.
TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YÜZYILI SONA ERERKEN ÇERKESLER - 24/12/2022
Çerkeslerin savunması gereken çizginin, Demokrasi ve İnsan Hakları savunucuları ile bir arada hak mücadelesi vermeyi öğrenmek gerektiğine inanıyoruz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi